Týden s korunou: Tenká hranice v intervenční taktice ČNB

Koruna v minulém týdnu mírně posilovala a pondělí startuje v okolí 24,5 EUR/CZK. Ovlivňována byla opět zejména globálním děním, kdy zásadní byla v úterý zveřejněná americká inflace. Ta skončila mírně nad očekáváními, hlavní rozbuškou ale byla silnější dynamika jádrové inflace. Vyšším tempem překvapil růst cen služeb a v tempu zůstaly i ceny zboží. To je negativní zpráva pro Fed, který bude muset na nebezpečný domácí vývoj reagovat restriktivnější měnovou politikou.

To si záhy uvědomil i trh, který rychle začal měnit svá očekávání. Výprodeji se tak kromě akciového trhu nevyhul ani dluhopisový, kdy výnosy poskočily vzhůru na obou stranách křivky. Dolar zároveň posílil vůči ostatním měnám a euro vůči dolaru po krátkém nádechu zamířilo opět pod hranici parity. Pro globální vývoj bude nyní důležité zasedání Fedu (středa), kde americká centrální banka doručí hike o 75-100bb, spolu s ním i novou prognózu. Příklon ke 100bb nebo plán zvyšovat výhledově sazby nad 4,5 % by dále podpořil dolar a evropské měny by pokračovaly v oslabování vůči USD.

Česká národní banka bude o výši sazeb rozhodovat až v příštím týdnu (čtvrtek 29.9), což znamená, že ještě několik dní budou na trh proudit komentáře členů bankovní rady. Z těch dosavadních vyplývá, že v září se sazby měnit nebudou. To stejné očekáváme i my.

Důležité jsou především poměrně holubičí komentáře nových členů, u kterých je nejistota potenciálně větší (J. Frait: „Těžko bych teď hledal důvody, proč by měly jít úrokové sazby nahoru…“; E. Zamrazilová: „…nechci vyloučit nic. Zatím to vypadá, že je stabilita sazeb pravděpodobná.“). Pro zvýšení tak s největší pravděpodobností bude opět hlasovat jen viceguvernér M. Mora a člen bankovní rady T. Holub. Více se proto trh bude zaměřovat na možné komentáře týkající se devizových intervencí.

My v naší prognóze počítáme se scénářem, že bankovní rada nezmění nic na své taktice a dále bude ochotná intervenovat ve prospěch koruny na podobných úrovních jako doposud (naše prognóza předpokládá setrvání koruny u 24,8 EUR/CZK zhruba do poloviny roku 2023). Intervence a z nich vyplývající redukování nafouknuté bilance dávají z pohledu měnové politiky v současné chvíli smysl. Výhledově se ale ČNB může dostat do situace, kdy v sázku dá i svojí kredibilitu, jelikož fundamenty nahrávají spíše slabší koruně, kam se posouvá i tržní konsenzus.

Zatímco v uplynulých týdnech se tlak trhu uklidnil a ČNB podle předběžných dat nemusela vydávat příliš snahy na ovlivňování koruny, hranice pro ztrátu důvěry je tenká. Pokud by trh vyhodnotil, že ČNB se snaží „foukat proti větru“ a udržovat korunu dlouhodoběji na silnějších úrovních, i ve chvíli kdy se ekonomika ocitá na prahu recese, může se z postupného odčerpávání rezerv v krátké chvíli stát jejich rychlé vyčerpávání. To tak představuje hlavní riziko naší prognózy a možný scénář, který řadu analytiků vede k posunu nad hranici 25 EUR/CZK. Pokud ČNB chce v intervencích pokračovat, bude muset být v holubičích komentářích co možná nejopatrnější a nechat dostatek prostoru pro možnou reakci na aktuální ekonomická data


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat