Týden s korunou: série českých dat českou měnu příliš nerozpohybuje

Do starých kolejí se začíná vracet vývoj koruny vůči euru, kdy i v uplynulém týdnu bylo možné pozorovat stabilitu, byť na silnějších úrovních než v předchozích měsících. Po celý týden tak setrvala domácí měna v pásmu mezi 24,3-24,4 EUR/CZK a nic se na tom nemění ani začátkem tohoto týdne.

Samotných impulsů, na jejichž základě by koruna mohla měnit směr, bylo ve výsledku minimum. Z domácích dat dorazil jen výsledek PMI, který potvrdil negativní výhled české ekonomiky. Ke konci týdne pak vyšel podrobný výsledek HDP, kdy především výrazně slabší složka spotřeby naznačuje, že ČNB již nebude zvyšovat sazby, ale stále vysoká inflace nedává příliš prostoru pro brzké snižování. I tady tak nechal trh výsledek bez reakce.

Z globálního dění byla důležitá především statistika z amerického trhu práce, kdy dobré výsledky na chvíli pomohly dolaru, v průběhu dne ale dolar vůči hlavním měnám zisky ztratil. Z toho benefitovalo mj. euro, které je s nynějším kurzem poblíž 1,06 EUR/USD nejsilnější vůči dolaru za poslední půlrok.

Tento týden je sice nabitý na česká reálná data, nejdůležitější inflace ale vychází až v příštím týdnu, zasedání ČNB je pak naplánováno na týden přespříští. Nelze ani očekávat že by trh výrazněji rozpohybovaly komentáře členů bankovní rady, snad jen pokud by se někdo z nich opovážil nadhodit téma snižování sazeb.

Kombinace tento týden vycházejících maloobchodních tržeb (úterý), průmyslu, zahraničního obchodu, devizových rezerv (vše středa) a nezaměstnanosti (čtvrtek), tak podle nás trhy výrazněji nezaujme. Relativně klidný je přitom i globální kalendář, snad jen s výjimkou pátečních cen amerických výrobců, a celková volatilita by alespoň „podle plánu“ měla být začátkem prosince nižší.

Mírné revize v krátkodobém výhledu se dočkala naše prognóza na EUR/USD. Ke konci letošního roku stále počítáme s možným oslabením a pohybem i pod hranicí 1,05 EUR/USD, dlouhodobě ale očekáváme postupnou apreciaci eura vůči dolaru.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat