Týden s korunou: jaký je vliv inflačních tlaků na českou měnu?

money-3818438_1280

V minulém týdnu překvapila vyšší dynamikou spotřebitelská inflace a hned začátkem tohoto týdne přišlo podobné překvapení i ze strany inflace ve výrobě. Ústup cenových tlaků není přímočarý, jak někteří aktéři na trhu po nižších srpnových hodnotách možná doufali, a lze očekávat rozkolísané výsledky i v rámci dalších měsíčních statistik. Postupně tak dochází i k přeceňování očekávání ohledně dalšího postupu ČNB.

Za pozornost stojí například vývoj na FRA sazbách pro horizont 3-6 měsíců, kde za poslední měsíc došlo k nárůstu zhruba o 25bb. V praxi si tento vývoj lze přeložit tak, že trh zcela odmazal spekulaci, že by na jaře mohly sazby klesat, a dokonce výše implikuje i částečnou možnost letošního „emergency hiku“. Ten ostatně v poněkud nestandardní podobě na konci minulého týdne předvedla maďarská centrální banka – navzdory tomu, že v září označila cyklus zvyšování sazeb za ukončený.

Forint díky tomu posílil proti euru zhruba o 3 %. Podobná spekulace ohledně možné české cesty tak zabraňovala během uplynulého týdne výraznějšímu oslabení koruny, a to navzdory rekordně vysokému srpnovému deficitu běžného účtu platební bilance (-80,6 mld. Kč), který se propadl především zásluhou odlivu dividend do zahraničí.

Tento týden bude po delší době český ekonomický kalendář prázdný, a výraznější čísla by neměla dorazit ani z eurozóny nebo USA. Za pozornost ale bude stát vývoj u našich západních sousedů, kdy z Německa dorazí průzkum ZEW (úterý), kdy statistika budoucích očekávání poměrně úspěšně předpovídá další ekonomický vývoj, bohužel ale patrně ukáže další propad až na historická minima.

Zajímavý bude i vývoj cen výrobců (čtvrtek), který v předchozích 2 měsících ukázal nečekaně vysoké meziměsíční nárůsty. V neposlední řadě pak korunu bude ovlivňovat i sentiment v USA, kde při zhoršení nálady dochází i k výprodeji rizikovějších měn (mezi které koruna patří). A právě samotnou náladu mohou určit v tomto týdnu i hojně zveřejňované hospodářské výsledky amerických firem, včetně společností jako je Tesla, Netflix nebo IBM.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat