Týden s korunou: chybějící impulzy k posílení

České koruně minulý týden neprospěl útěk do méně rizikových aktiv na pozadí obav ze šíření delta varianty covidu. Dolar posiloval vůči všem hlavním světovým měnám a výnosy státních dluhopisů se na obou stranách Atlantiku držely na nízkých hodnotách. V absenci domácích ekonomických událostí byla koruna přenechána na pospas globálním vlivům, píše analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht a pokračuje:

V pátek se dostala na EUR/CZK 25,56, nejslabší úroveň od konce července. V regionu se nedařilo ani polskému zlotému, kterému navíc přitížila i napjatá tamní politická situace. Naopak maďarský forint v průběhu týdne vůči euru mírně posiloval na pozadí lepšího než očekávaného výsledku HDP v 2Q21 a rostoucích sázek na zvýšení úrokových sazeb na měnověpolitickém zasedání tento týden.

V nastávajících sedmi dnech dorazí klíčové indikátory sentimentu v čele s PMI a Ifo indexem a ČSÚ zveřejní výsledky srpnového konjunkturálního průzkumu. Čerstvě zveřejněné výsledky PMI ve zpracovatelském sektoru pro Německo a eurozónu vykázaly silnější pokles, než se čekalo. Avšak i přes korekci byla znovu potvrzena expanze výroby svižným tempem. Naopak ve službách byl pokles oproti odhadům mírnější.

Podobný obrázek se čeká i od amerického PMI a zhoršení by měl vykázat i Ifo index. Domácí konjunkturální průzkum bude opět indikovat potíže na straně nabídky a efekt znovuotevření již pravděpodobně vyčerpal potenciál dále popohnat spotřebitelský sentiment. V souhrnu tak ani tento týden nedorazí impuls pro posílení koruny, která se aktuálně pohybuje poblíž 25,54 za euro, přičemž na konci 3Q21 by měla za přispění ekonomických fundamentů směřovat k 25,30.

Během dnešního dopoledne jsme pozorovali mírný růst globálních akciových indexů i výnosů amerického 10letého dluhopisu. Investoři se pravděpodobně snaží využít poklesu z minulého týdne. Tento pohyb na akciových trzích by se mohl přenést i do trhu devizového a napomoci koruně. V závěru týdne se koná konference v Jackson Hole, kde se očekává, že šéf Fedu Powell naznačí úmysly centrální banky ohledně plánu na omezení nákupu aktiv. Vyšší americká inflace a poslední optimistická čísla z trhu práce vytváří prostor pro jestřábější tón. Investoři si připravili pozice již s předstihem, což reflektuje v posledních dnech posilující dolar. Během samotného projevu Powella tak očekáváme vyšší volatilitu koruny, ale ne nutně její další oslabení.


Autor je ekonomický analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat