Týden s korunou: česká měna zažila krušnější týden

_f31c28ec-759e-406e-9059-fdb376512b18

V minulém vydání této publikace jsme upozorňovali na možnost vyšší volatility koruny a tato predikce se naplnila. Již v průběhu úterka koruna oslabovala, když prolomila hranici 25,40 EUR/CZK, kterou překonala poprvé po dvou měsících. Ve středu po zveřejnění české inflace, která zůstala přesně na inflačním cíli ČNB, opět posílila, a to k úrovni 25,32 EUR/CZK.

Ne ovšem na dlouho, protože ještě ve stejný den v odpoledních hodinách dorazil výsledek inflace také ze Spojených států amerických. Tam inflace opět povyrostla, tentokrát z 3,2 % na 3,5 % v březnu, zatímco trh předpokládal nárůst „jen“ na 3,4 %. V kombinaci s robustní ekonomikou a silným trhem práce to znamenalo zásadní změnu názoru trhu na načasování začátku uvolňování měnové politiky ze strany Fedu.

Trh byl toho názoru, že k prvnímu snížení sazeb dojde na červnovém zasedání, ale nyní se sázky přesunuly do druhé poloviny letošního roku. To by zároveň mohlo znamenat, že celkový rozsah snížení sazeb bude letos nižší, než nastínil Fed po svém posledním měnově-politickém zasedání, kdy v rámci tzv. dot-plotu většina členů měnového výboru si představovala tři snížení sazeb v celkové výši 75bb.

Nicméně již před zveřejněním březnové inflace se někteří členové vyjadřovali, že bude nutné ponechat měnovou politiku přísnější, aby se podařilo zchladit ekonomickou aktivitu a tím pádem i inflaci stlačit k 2% cíli. Tento vývoj zapříčinil růst výnosů státních dluhopisů a také posílení amerického dolaru vůči euru. To mělo dopad i na středoevropské měny, které shodně začaly oslabovat.

Česká koruna tak opět zamířila k úrovni 25,40 EUR/CZK. V průběhu čtvrtečního odpoledne ovšem opět začala mírně posilovat a směřovat zpět blíže k hladině 25,30 EUR/CZK ve spojitosti sena zasedáním ECB. Ta sice opět ponechala úrokové sazby beze změny, ale cyklus uvolňování měnové politiky velmi pravděpodobně začne v červnu. Inflace se totiž vyvíjí příznivěji, než se očekávalo, tlak na mzdy klesá a ekonomika balancuje na hraně recese. Dlouhodobě námi očekáváné snížení sazeb ze strany ECB právě na červnovém zasedání by mohlo také pomoct koruně prostřednictvím opětovného rozevírání úrokového diferenciálu.

Tento týden obsahuje méně podstatné ekonomické údaje, kdy patrně tím nejzajímavějším by měl být dnes zveřejněný výsledek maloobchodních tržeb ze Spojených států amerických, které mohou naznačit, zda domácnosti i nadále táhnou americkou ekonomiku k výšinám. Silná domácí poptávka ovšem udržuje inflaci na vyšší úrovni, než by si Fed představoval.

V Německu bude zveřejněn průzkum instituce ZEW a v České republice poslední vývoj v cenách výrobců. Nicméně tato data nemají velký potenciál k rozhýbání koruny. Finanční trhy tak budou spíše nervózně pozorovat geopolitický vývoj ve světě, zejména na Blízkém východě, kde se do válečného konfliktu přímo zapojil Írán. Další eskalace v této oblasti může vyústit v rostoucí cenu ropy, posílení amerického dolaru a naopak oslabení české koruny.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat