Týden s korunou: česká měna vyhlíží zářijovou inflaci

Koruna v minulém týdnu vykázala minimální volatilitu a druhý říjnový týden tak startuje v okolí 24,5 EUR/CZK. Zde se nachází po „zásahu“ ČNB z předminulého týdne, kdy se centrální banka připomněla a znovu vstoupila na trh. To ostatně naznačují předběžná čísla z dekádní bilance. Vzhledem k tomu, že se vztahují ke konci měsíce, kdy další transakce v bankovním sektoru vstupují méně předvídatelně do jednotlivých položek, je složité tipovat konkrétnější objem využitých rezerv.

Podle našich odhadů ČNB na konci září využila zhruba 2-3 miliardy EUR k tomu, aby kurz dostala pryč od hranice 24,7 EUR/CZK, kde již v minulosti byla dříve aktivní. Síla „zákroku“ byla relativně srovnatelná se srpnem, kde oficiální data potvrdila, že ČNB využila v rámci uzavřených spotových operací 2,37 mld EUR. Pro dokreslení: v září celkový objem devizových rezerv poklesl pod 140 mld. EUR.

Tento týden bude nejzásadnější v úterý zveřejněná inflace za měsíc září. Očekáváme, že meziroční míra by měla podruhé v řadě klesat, a to z 17,2 % na 17,0 %; meziměsíčně by to odpovídalo stagnující cenové hladině po srpnovém růstu o 0,4 %. Odhad trhu je o něco vyšší (17,2 % a 0,2 %).

Další snížení inflace by nahrávalo bankovní radě v udržení stability sazeb, což ale může znamenat dodatečný tlak na oslabení koruny. Výhledově kromě měsíčních dat o inflaci bude bankovní rada v příštích měsících sledovat (i) dynamiku mezd, kde aktuálně růst nad prognózou vyzývá k utaženější měnové politice; (ii) fiskální odpovědnost vlády, kde i guvernér Aleš Michl varuje před rostoucími deficity a jejich dopady na inflaci a (iii) celkový ekonomický vývoj, kdy negativní výsledek za třetí kvartál (zveřejňováno 1.11) by pro radu naopak mohl být silným argumentem pro stabilitu a následné rychlejší snižování sazeb.

Teoreticky pak i pro ukončení intervencí nebo posunutí se na vyšší úroveň – oboje ale bude silně záležet na rychlosti snižování inflace. Mimo Česko tento týden bude trh ovlivňovat zejména zveřejňovaná americká inflace (čtvrtek) nebo i zápisky z posledního zasedání Fedu (středa).


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat