Týden s korunou: česká měna v závěru týdne dokázala posílit

coin-2420840_1280

Zatímco v průběhu minulého týdne koruna pokračovala ve ztrátách a přiblížila se k hranici 23,8 EUR/CZK, v samotném závěru dokázala rychle posílit a nový týden tak začíná na nejsilnější úrovni od poloviny května. Pozitivně tentokrát působily zejména globální vlivy, což odráží i podobný vývoj v regionu, kdy posiloval také polský zlotý nebo maďarský forint.

Hlavní ekonomickou zprávu pak v závěru týdne představoval měsíční report z amerického trhu práce, který nabídl smíšený výsledek, jenž investoři přijali s překvapivě velkým optimismem. Větší váhu tak přiložili průzkumu mezi domácnostmi, který naznačuje růst nezaměstnanosti a přivřeli naopak oči nad statistikou naznačující rychlejší nárůst pracovních pozic.

Díky tomu tak mohli upravit svá očekávání do scénáře, že by Fed na červnovém zasedání nemusel zvýšit sazby a raději by vyčkával s rozhodnutím až do července. Tomu ostatně nyní odpovídají i ceny futures, které implikují zhruba 80% šanci, že v červnu Fed nezvýší sazby. Situace je díky tomu takřka opačná ve srovnání s minulým pondělkem.

Tento týden má koruna pro pohyb jedním či druhým směrem prostor i díky několika impulsům z domácí ekonomiky, vesměs jde ale o data, kterým trh přikládá spíše menší váhu. Největší potenciál v tomto ohledu měly již dnes ráno zveřejněné mzdy za první kvartál letošního roku, ty ale nepřinesly zásadní překvapení a výraznějším reálným poklesem spíše trh utvrdily v očekávání, že ČNB na červnovém zasedání znovu rozhodne o stabilitě sazeb.

Koruna tak ztratila několik halířů, ovšem trh se scénářem bez hiků již před zveřejněním počítal a reakce tak byla jen velmi vlažná. Zítra dorazí ještě statistika průmyslu spolu se zahraničním obchodem, ve středu maloobchodní tržby a ve čtvrtek nezaměstnanost. Ani v jednom případě by ale reakce neměla být zásadní.

Zajímavější tak mohou být postupně zveřejňované komentáře členů bankovní rady ČNB, kteří budou chtít dostat své názory do éteru před blížící se mediální karanténou. Trh může reagovat především na názory viceguvernéra Jana Fraita, který ve svém posledním vystoupení uvedl, že jeho rozhodnutí bylo „51:49 ve prospěch stability sazeb“.

Poslední data by neměla představovat impuls pro příklon k hiku, přesto je nejistota vyšší než na několika předcházejících zasedáních. Trh počítá takřka ze 100 % se stabilitou sazeb a případný náznak možného zvýšení sazeb by tak podpořil korunu na silnější úrovně.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat