Týden s korunou: česká měna posílila výrazněji pod 25 EUR/CZK

_7861cff9-95f4-4fe2-a814-cb410ffcd59c

Minulý týden začal pro českou korunu velmi zostra, jelikož hned v pondělí ráno Český statistický úřad zveřejnil výsledek tuzemské inflace za duben. Ta překonala očekávání všech, když vzrostla z 2 % až na 2,9 %, přičemž náš i medián trhu odhadoval inflaci ve výši 2,4 % a dle nejnovější makroekonomické prognózy ČNB mělo dojít k jejímu nárůstu na 2,5 %.

Koruna na tento výsledek reagovala výraznějším posílením pod 25 EUR/CZK, když dokonce prolomila hranici 24,80 EUR/CZK. Tento výsledek je totiž dalším argumentem pro bankovní radu ČNB, aby postupovala opatrně se snižováním úrokových sazeb v průběhu tohoto roku.

To ostatně naznačila i samotná ČNB v rámci své nejnovější makroekonomické prognózy z května, kdy byla podstatně revidována predikce 3M PRIBOR, na základě čehož lze usuzovat, že by na konci letošního roku mohla základní úroková sazba činit 4 %. Ekonomický svět v minulém týdnu netrpělivě sledoval další vývoj inflace ve Spojených státech amerických.

Tam meziroční inflace klesla z 3,5 % na 3,4 % a jádrová inflace z 3,8 % na 3,6 %, což bylo zcela v souladu s očekáváním trhu. Společně s posledními daty z amerického trhu práce, které naznačily jeho ochlazení, to znamenalo posílení důvěry finančních trhů, že by Fed mohl poprvé snížit sazby na svém zasedání v září. Tento výsledek tak měl pozitivní vliv i na českou korunu, která se dostala i pod úroveň 24,70 EUR/CZK.

V tomto týdnu bude pravděpodobně nejzajímavější událostí ve středu zveřejněný zápis z květnového zasedání Fedu. Předseda Jerome Powell sice takřka vyloučil možnost dodatečného zpřísnění měnové politiky, ale nezbytná důvěra členů měnového výboru, že se podaří v blízké budoucnosti podaří dosáhnout 2% cíle, byla narušena.

Z ekonomických ukazatelů se dozvíme nejaktuálnější data o PMI ve světě, finální odhad HDP v Německu a z České republiky výsledky konjunkturálního průzkumu. Nicméně žádný z těchto údajů nemá výraznější potenciál zahýbat s českou korunou. Pokud nenastane nějaký neočekávaný externí šok či nedojde ke zhoršení již tak vypjaté geopolitické situace ve světě, očekáváme stabilizaci české koruny mezi 24,70-24,80 EUR/CZK.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat