Jaký byl vývoj koruny v minulém týdnu?
– Koruna v minulém týdnu opakovaně testovala území pod úrovní 24,90 EUR/CZK.
– Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem se nepřiblížilo ani po telefonátu Trumpa s Putinem, což bylo pro trhy zklamáním. Do toho Trump pohrozil od 1.6. (nyní nejdříve od 9.7.) 50% clem na dovoz z EU a zisky USD z předminulého týdne se vypařily. Dolar se vrátil z úrovně 1,11 EUR/USD zpět k 1,14 EUR/USD. Koruna posílila vůči dolaru z 22,50 USD/CZK k 21,80 USD/CZK. Zajeté koleje, že při vyšší averzi k riziku či geopolitickém napětí americký dolar posiluje, tak aktuálně neplatí.
– Indikátor vyjednaných mezd v eurozóně dle údajů ECB poklesl ze 4,1 % na 2,4 % v 1Q‘25. Inflace ve službách by tak měla dále zpomalovat, což dává ECB prostor k dalšímu snižování sazeb, podle nás konkrétně v červnu a září.
Co čeká korunu v tomto týdnu?
– V úterý zasedá Maďarská národní banka, která podle nás ani tentokrát neobnoví cyklus uvolňování měnové politiky. S tímto scénářem počítá i finanční trh.
– Ve středu bude publikován zápis z posledního zasedání Fedu. Ten ani tentokrát nepřistoupil ke snížení sazeb. Finanční trh bude ale hledat jakékoli náznaky, kdy by se tak mohlo stát, nicméně podle nás takové signály zápis nebude obsahovat.
– V USA i ČR bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za 1Q’25. Očekává se potvrzení prvotních údajů, ale zvláště v případě tuzemské ekonomiky, pokud by došlo k revizi směrem nahoru, koruna by dostala další vítr do plachet.
– Pátek přinese inflační údaje z Německa (CPI, HICP) a USA (PCE), kdy se očekává v obou případech meziroční inflace těsně nad 2 %.
– O víkendu proběhne 2. kolo prezidentských voleb v Polsku, ve kterém se utká Rafal Trzaskowsky (za vládní stranu) s K. Nawrockym (za opoziční stranu). Překvapivě těsný souboj 1. kola přiživuje nejistotu konečného výsledku, kterou PLN nepřivítal. Investoři tak mohou přesouvat své zdroje v rámci regionu i směrem do ČR.
Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank