Tuzemský zahraniční obchod pozitivně překvapil

earth-g134ddd73d_1280

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v říjnu přebytku ve výši 12,8 mld. Kč, čímž výrazně překonala tržní prognózu. V předchozích měsících pokles tempa dovozu překonávalo pokles tempa vývozu, což se pozitivně projevovala na výsledcích zahraničního obchodu, ale v říjnu meziročně export vzrostl.

Hlavní zásluhu za rostoucím vývozem měl automobilový průmysl, kde přebytek obchodu činil více než 16 mld. Kč a vývoz se zvýšil meziročně o téměř 26 mld. Kč. To je mimo jiné způsobené odezněním problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které se projevovaly především v září.

Dále tak jako během celého roku se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 11 mld. Kč) a to navzdory tomu, že hodnota dovozu těchto fosilních paliv dosáhla nejvyšší úrovně v tomto roce. Negativně se projevoval větší deficit s počítači, elektronickými a optickými přístroji či nižší přebytek v lesnictví a těžbě dřeva.

V meziročním vyjádření vývoz vzrostl o 3,8 % na 404,1 mld. Kč, zatímco dovoz se snížil o 5,7 % na 391,3 mld. Kč. I v meziměsíčním srovnání po sezónním očištění vývoz v říjnu rostl, a to o 0,6 %, kdežto dovoz poklesl o rovné jedno procento.

„Podobně jako v září i v říjnu bilance zahraničního obchodu překvapila výraznějším přebytkem, kdy za tímto výsledkem stojí zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly a nižší schodek s ropou a zemním plynem. Za celý letošní rok predikujeme kladnou bilanci atakující hranici 100 mld. Kč,“ říká Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Přestože zahraniční poptávka měla negativní vliv na výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, ve zbytku roku a zejména v příštím roce analytici očekávají její kladný příspěvek s ohledem na mírné oživení ekonomiky eurozóny a zvláště Německa a pro příští rok předpovídají ještě vyšší přebytek obchodní bilance než v letošním roce.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat