Tuzemský průmysl nadále klopýtá, ukazují data

Český průmysl zakončil první polovinu roku nevalně. Index nákupních manažerů PMI poklesl z květnových 46,1 na 45,3 bodů. To znamená, že průmyslová recese trvá v Česku již déle než dva roky. Za špatnou podnikatelskou náladou stojí již několik kvartálů utlumená poptávka, ať již na domácích nebo klíčových zahraničních trzích v čele s Německem.

V červnu proto dále poklesla výroba, stejně nové zakázky, což do budoucna nevěstí nic dobrého. Tempo poklesu nových zakázek bylo dokonce druhé nejpomalejší za více než dva roky. Problematický pohled na druhé pololetí ilustruje také nižší očekávání ohledně výroby, přičemž výhled na příští rok hodnotili čeští průmyslníci jako nejslabší od února.

Tuzemský průmysl bude v nejbližších měsících přinejlepším přešlapovat na místě. Hlavní brzdou zůstane slabá zahraniční poptávka, u které v nejbližších měsících nevidíme zásadní prostor pro zlepšení. Negativních rizik je přitom stále celá řada – od slabého výkonu německého průmyslu, který čelí nejen cyklickým, ale i strukturálním problémům, až po poruchy v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny námořní dopravy.

Celkově odhadujeme, že průmyslová produkce skončí za celý letošní rok jen lehce v černých číslech. Tahounem růstu HDP bude dominantně spotřeba domácností, která v posledních kvartále oživuje a tento trend by měl zesílit ve druhém pololetí. V souhrnu odhadujeme letošní růst české ekonomiky na úrovni 1,4 %.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat