Tuzemská průmyslová výroba meziročně poklesla o 4 %

Tuzemská průmyslová výroba během letošního září meziročně poklesla o 4 %, což v meziměsíčním srovnání odpovídá snížení produkce o 3,3 %. Průmyslové zakázky meziročně klesly o 1,2 %,   přičemž tento  vývoj lze přičíst hlavně úbytku těch ze   zahraničí (-3,1 %), zatímco tuzemské narostly (+3,5 %). Objem tržeb meziročně klesl o 0,7 % a i zde to bylo vinou těch ze zahraničí (-4,6 %), naopak české se zvyšovaly (+5,2 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu meziročně stagnoval, zatímco jejich průměrná mzda vzrostla o 4,2 %.

Po srpnu se ani září nevydařilo výrobcům motorových vozidel, kteří meziročním poklesem objemu výroby o 33,5 % přihodili do celorepublikového výsledku -7,0 procentního bodu. Neslavně si vedli i zpracovatelé dřeva, jejichž propad o 21,6 % znamenal příspěvek na úrovni -0,4 pb. Záporný příspěvek (-0,3pb) dorazil i z výroby pryžových a plastových výrobků, kde se produkce meziročně snížila o 4,7 %. Naopak solidně si v září vedli výrobci strojů a zařízení, kteří meziročně přidali 9,9 % a do celku tak přihodili 0,8pb, dále pak výrobci kovových konstrukcí a kovodělných výrobků či výrobci ostatních dopravních prostředků (shodně +0,6pb). Za zmínku stojí i odvětví výroby elektrických zařízení, odkud dorazilo díky růstu o 7,5 % sympatických 0,5pb.

Zářijový pokles průmyslové výroby byl očekávatelný vzhledem k pokračujícím zádrhelům v logistických řetězcích, které si hlavně v automobilovém sektoru již nezřídka vynutily i odstávky celých provozů. Dokud se budou výrobci automobilů potýkat s chybějícími výrobními vstupy, zůstane český průmysl podle ekonomů jako celek v útlumu. I přesto by si za celý rok 2021 mohl podle odhadů připsat růst na úrovni 8,2 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat