Trhy se po šoku ze zahájení války na Ukrajině zčásti stabilizují. Koruna se propadla

Trhy se po šoku ze zahájení války na Ukrajině zčásti stabilizují. Koruna zpomalila své prudké oslabování, unce zlata i tak za poslední dva týdny podražuje o skoro 5000 Kč. Hned po zahájení ruské invaze na Ukrajinu dnes nad ránem z měn světa takřka nejvýrazněji ztrácely polský zlotý a česká koruna. „Asijští měnoví obchodníci totiž zpanikařili, podívali se na mapu a zbavovali se měn zemí, jež jsou prostě jen Ukrajině geograficky blízké. Nyní se situace poněkud stabilizuje,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Propad koruny zpomalil. I tak se česká měna poprvé od konce loňského prosince prodává za více než 25,00 za euro a nervozita je z okamžitých výkyvů kursu zřejmá.

Koruna zažívá svůj nejhlubší jednodenní propad od roku 2020. Tehdy však padala také třeba ropa. Nyní ale ropa zdražuje, i v dolarech, tím spíše v korunách. Korunová cena ropy se rychle blíží k historickým maximům. Dnes poprvé od roku 2014 překročila úroveň 2300 korun za barel ropy Brent. „První, kdo válku pocítí na vlastní peněžence, budou motoristé. Pohonné hmoty rychle podraží dost možné až k úrovním 40 korun za litr benzínu a 39 korun za litr nafty,“ podotýká Kovanda.

Na světových trzích se dnes daří zejména drahým kovům. Nejhůře dopadají měny Ruska, Kazachstánu, Běloruska, ale vedle Česka také Turecka, Maďarska či Polska. Takže není divu, že za poslední zhruba dva týdny troyská unce zlata zdražuje skoro o 5000 Kč.

Cena zemního plynu v EU letí rapidně vzhůru, ještě výrazněji než zlato. Vliv má fakt, že zelená transformace EU a německá Energiewende učinily Evropu mnohem závislejší na ruském plynu. „Jde zřejmě o jeden z faktorů, které ruský prezident Vladimir Putin zakalkuloval do svého rozhodnutí dnes vpadnout na Ukrajinu,“ myslí si Kovanda.

 

Ruská vojska zatím, zdá se, na Ukrajině postupují hladce. Ukrajinští pohraničníci prý nekladou odpor, informuje ruská tisková agentura Interfax. Západ chystá tvrdší sankce. Ty ale Rusko nezastaví. Toto je vojenská operace. Zmrazení účtů tanky nezajímá.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat