Trh přestává věřit v letošní snižování sazeb, koruna posiluje

money-g927173e74_1280

Koruna pokračuje v odmazávání ztrát a během minulého týdne se dostala až k hranici 24,0 EUR/CZK. Podařilo se ji to na pozadí minima ekonomických dat a projevují se tak zejména klesající sázky na rychlost letošního snižování sazeb.

Trh totiž začíná pochybovat o tom, zda bankovní rada začne sazby snižovat ještě letos a současná výše FRA sazeb implikuje, že do konce letošního roku je trhem očekáván pokles jen o 15bb – tedy méně než jeden standardní 25bodový cut.

Přecenění přitom probíhá kontinuálně a spíše, než o reakci na jednu konkrétní zprávu se jedná o změnu sentimentu mj. i v důsledku očekávané déle trvající restriktivní měnové politiky u hlavních světových centrálních bank.

Tento týden je z pohledu ekonomických dat volnější a přicházející čísla by tak neměla představovat výraznější impuls k volatilitě.

Dorazí zejména předstihové ukazatele jako jsou PMI indexy v eurozóně (středa), tuzemský konjukturální průzkum (čtvrtek), nebo německý Ifo index (pátek). Tato data pak naznačí, jakým směrem se ubírají evropské ekonomiky a zda již dochází k očekávanému odrazu ode dna.

To se ve výsledku může projevovat ve vývoji měnového páru EUR/USD a přeneseně dopadat i na kurz koruny vůči euru.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat