Rok 2022 přinese podle odhadu analytiků návrat na předkoronavirové úrovně: u spotřeby, ale i u výkonnosti průmyslu a vývozu. Zpočátku skromný růst zrychlí ve druhé polovině roku, a nakonec překoná dynamiku loňského roku. „Naopak inflace dosáhne vrcholu hned na začátku roku s číslicí 8 na začátku a od jarních měsíců začne pozvolna zpomalovat,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Do „rychlostního limitu“, který ČNB cíluje, tj. 1-3 %, se ale inflace letos rozhodně nevejde. „Proto očekáváme další zpřísnění měnové politiky počátkem roku: základní úroková sazba překročí hranici 4 % a může dosáhnout až 4,5 %, což je 20leté maximum,“ doplňuje Horská.
Trh práce se bude podle předpokladů dále přehřívat: míra nezaměstnanosti bude klesat a růst mezd se držet na vysokých úrovních. Rozšíření úrokového diferenciálu a postupné oživení exportu budou prospívat kurzu české koruny, které se díky tomu otevře cesta k silnějším hodnotám.
A na jaké ekonomické informace se těšit tento týden?
V Česku stejně jako v Německu, v zemích eurozóny i v USA budou zveřejněny indexy nákupních manažerů (v případě eurozóny už jen finálními). Již odpoledne budeme obeznámeni s výsledkem loňského hospodaření českého státu. Loňský státní rozpočet skončí podle odhadu schodkem ve výši okolo 420 miliard. Schválený schodek ve výši půl biliónu se sice nenaplní, ale rekordní schodek ve výši přes 6 % HDP je vzhledem k loňskému, i když křehkému oživení podle expertů „neospravedlnitelný a fiskálně nezodpovědný“.
Úterý bude pod taktovkou Německa, kde vyjdou ještě nepříliš povzbudivé výsledky listopadových maloobchodních tržeb (čeká se prohloubení poklesu z -0,3 % na -0,5 %). Naopak nezaměstnanost dle očekávání zůstane na pro Evropu nízkých 3,3 % (harmonizovaná), popřípadě 5,3 % dle národní metodiky. V USA pak vyjde ISM pro průmysl, kde se očekává mírný pokles.
Středa bude ve znamení finálních údajů o evropských PMI ve službách. V USA vyjde prosincový ADP report zaměstnanosti s očekávaným přírůstem přes 400tis pracovních míst po 534tis v listopadu a také zápis z prosincového jednání Fedu.
Čtvrtek: předběžný odhad prosincové inflace v SRN zastíní odpoledne zveřejněné tovární objednávky v USA a ISM ve službách.
Na závěr týdne nás pak čeká smršť měsíčních údajů o českém průmyslu, stavebnictví a vývozu za měsíc listopad. Čísla budou v porovnání s říjnem vyznívat optimističtěji, protože právě ke konci října skončila dvoutýdenní odstávka v závodech Škody Auto. Raketový vzestup výroby a vývozu čekat nemůžeme, protože, co se týká závodů Škody Auto, výroba se obnovila jen v „redukované normě“.
Také v Německu se dočkáme zahraničního obchodu a v eurozóně předběžného odhadu prosincové inflace a výsledku listopadových tržeb, které dle očekávání příliš optimismu nepřinesou. Rovněž důvěra v ekonomiku eurozóny se má dál zhoršit, především u spotřebitelů. Čísla pak uzavřou naopak optimisticky vyznívající počty volných pracovních míst v USA