Trestní odpovědnost firem: záznam v rejstříku jich má 726

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob (podle zákona 418/2011 Sb.) umožňuje stíhat, odsoudit a potrestat právnickou osobu, která spáchala trestní čin. Evidovaný záznam v Rejstříku trestů vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR má podle databází poradenské společnosti Dun & Bradstreet 726 firem, z toho 531 aktivních a 195, které byly již vymazány z obchodního rejstříku.

„Právnické osobě mohou být uloženy různé tresty. Od zrušení subjektu, propadnutí majetku, peněžitého trestu, po zákaz činnosti nebo zákaz plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži či zákaz přijímání dotací. Loni bylo odsouzeno 160 společností, což je doposud historicky nejvyšší počet. Letos přibylo prozatím dalších 102 firem se záznamem v rejstříku trestů,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Detailnější analýza ukazuje, že mezi aktivními subjekty se v 90 % případů jedná o společnosti s ručením omezeným, téměř 4 % shodně připadají na akciové společnosti a spolky, zbytek další právní formy. Firmy, které spáchaly trestní čin nejčastěji podnikají v pronájmu a správě nemovitostí (16 %), zprostředkování velkoobchodu (14 %), výstavby budov (11 %), nespecializovaného velkoobchodu (7 %).

Z hlediska obratu bylo odsouzeno 57 % firem, které dle klasifikace ČSÚ tržby neuvádějí, následují subjekty s ročním obratem mezi jedním a třemi miliony (9 %) a společnosti s tržbami do 200 tisíc korun, resp. s obratem mezi 10 a 30 miliony korun (shodně 7 %). 8 % firem se záznamem v rejstříku trestů je také nespolehlivý plátce DPH. Nejvíc odsouzených firem má sídlo v Praze (30 %) a Jihomoravském kraji (23 %).

„Nástroj trestní odpovědnosti právnických osob je na vzestupu a každoročně se zvyšuje počet udělených trestů, nicméně se nejedná o nástroj, který by byl masivně využíván,“ konstatuje Štěpánová s tím, že ze 726 trestů jich bylo 32 % (160) uloženo loni, 18 % (132) v roce 2018 a 17 % (127) v roce 2019.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat