Tisíce lidí ročně zabíjí azbest. EU chce peníze pro nemocné i screening budov

Na rakovinu vyvolanou azbestem, se kterým přichází do styku lidé v práci i ve svých domovech, ročně zemře na 80 tisíc Evropanů. V Česku jsou problémem zasaženi nejvíce na Olomoucku. I přes to, že je v Evropské unii zakázáno používat azbest už od roku 2005, nebezpečí kontaminace stále trvá. Azbest se totiž drží v budovách, a vdechují ho tak často nevědomky například stavebníci, elektrikáři nebo instalatéři.

„Azbest je velmi nebezpečný karcinogen, který se využíval hojně třeba taky v Česku jako stavební a izolační materiál. Snadno se rozpadá na jemný prach a jeho mikročástice způsobují rakovinu plic. První úmrtí v souvislosti s azbestem byla zaznamenána už zhruba před 100 lety. V Evropě se sice od používání azbestu ustupuje, ale je nutné přesvědčit okolní země, aby azbest také přestaly používat a zamořovat jím životní prostředí,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa

Kromě peněz pro nemocné počítá EU také s povinným screeningem budov postavených před rokem 2005 a to před rekonstrukcí, prodejem či pronájmem. Europoslanci také chtějí upravit maximální limit azbestu, se kterým se mohou pracovníci setkat. 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat