Tisíce lidí ročně zabíjí azbest. EU chce peníze pro nemocné i screening budov

Na rakovinu vyvolanou azbestem, se kterým přichází do styku lidé v práci i ve svých domovech, ročně zemře na 80 tisíc Evropanů. V Česku jsou problémem zasaženi nejvíce na Olomoucku. I přes to, že je v Evropské unii zakázáno používat azbest už od roku 2005, nebezpečí kontaminace stále trvá. Azbest se totiž drží v budovách, a vdechují ho tak často nevědomky například stavebníci, elektrikáři nebo instalatéři.

„Azbest je velmi nebezpečný karcinogen, který se využíval hojně třeba taky v Česku jako stavební a izolační materiál. Snadno se rozpadá na jemný prach a jeho mikročástice způsobují rakovinu plic. První úmrtí v souvislosti s azbestem byla zaznamenána už zhruba před 100 lety. V Evropě se sice od používání azbestu ustupuje, ale je nutné přesvědčit okolní země, aby azbest také přestaly používat a zamořovat jím životní prostředí,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa

Kromě peněz pro nemocné počítá EU také s povinným screeningem budov postavených před rokem 2005 a to před rekonstrukcí, prodejem či pronájmem. Europoslanci také chtějí upravit maximální limit azbestu, se kterým se mohou pracovníci setkat. 

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat