Tahounem průmyslu je automobilový sektor. Problémem jsou ceny energií

car-1149997_640

Červencové výsledky průmyslu potvrzují smíšený obrázek toho, co se děje v klíčovém sektoru domácí ekonomiky. Průmyslová produkce v červenci oproti červnu mírně poklesla a to konkrétně o 0,3 %. V meziročním srovnání průmysl naopak o 0,8 % vzrostl. Nové zakázky v červenci vzrostly meziročně o 2,2 %.

„Roli hlavního tahouna průmyslu v posledních měsících, červenec nevyjímaje, převzal automobilový sektor, který se přitom ještě zkraje letošního roku utápěl v problémech způsobených narušenými dodavatelskými řetězci. V případě produkce automobilů je otázkou, zda je expanze v automotiv udržitelná a jestli se nejedná jen o dočasné oživení způsobené zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Pohled na nové zakázky v domácím automotiv za období květen až červenec se jeví slibně. Ve druhé polovině letošního roku bude navíc produkci aut meziročně navyšovat nízká statistická základna z loňska. Proti udržitelné expanzi v oboru však stojí oslabování poptávky v Německu, které je patrné jak z předstihových indikátorů (Ifo, PMI), tak i z dnes zveřejněných červencových nových zakázek v průmyslu.

Kromě automobilů v červenci k meziročnímu růstu průmyslu přispívala energetika a strojírenství. Nedařilo se naopak kovodělnému průmyslu a výrobě základních kovů a ani výrobě pryžových a plastových výrobků.

Vyhlídky pro další vývoj průmyslu vyznívají podle expertů i nadále velmi smíšeně. Na jedné straně lze ještě v nejbližších měsících očekávat solidní výkon automobilového průmyslu. Na straně druhé se však zhoršuje situace v dalších odvětvích zpracovatelského průmyslu.

„Negativem je velmi prudký růst cen energií, který se velmi výrazně promítá do nákladů průmyslových podniků. Nijak přesvědčivá nejsou ani měkká čísla v podobě průzkumů podnikatelských nálad. V souhrnu pro druhou polovinu letošního roku lze podle mě očekávat trend stagnující průmyslové produkce a v souhrnu za celý rok růst průmyslu zhruba o jedno procento,“ dodává Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat