Světové trhy české ekonomice pořád věří

sap

Ratingová agentura Standard & Poor’s Global Ratings České republice potvrdila stávající hodnocení její úvěruschopnosti i stability. Česko tak nadále zůstává v rámci zemí bývalého sovětského bloku státem s nejlepším ratingem. Potvrzují to i hodnocení zbývajících dvou světově významných ratingových agentur: Moody’s a Fitch.  

„Rozhodnutí Standard & Poor’s Global Ratings je přitom datováno ke dni 30. října 2020, agentura tedy bere explicitně v potaz fakt, že tempo šíření nákazy onemocněním COVID-19 bylo právě během podzimu v ČR jedno z nejvyšších v rámci ekonomicky vyspělých zemí celého světa a že si vyžádalo další, „podzimní“ karanténní uzavírku části ekonomiky,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Dopad pandemie na tuzemskou ekonomiku a její veřejné finance bude ale i podle agentury tíživý. Podle ní se česká ekonomika letos propadne o 8,6 procenta, což je zhruba v souladu s odhady tuzemských analytiků.

„Polštářem“ pro pandemické časy jsou podle agentury vysoké devizové rezervy ČR, akumulované zejména během intervenčního režimu České národní banky v letech 2013 až 2017, a nízká úroveň veřejného zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat