Strach z lockdownu dál sráží důvěru v české ekonomice

I nový průzkum Evropské komise potvrzuje, že důvěra v české ekonomice má sestupnou tendenci. Plyne to především z obav z možného lockdownu v průmyslu, spíše než z reálného vývoje poptávky a zakázek. „Právě objednávky se v posledních měsících nevyvíjejí vůbec zle, zvláště pak ne v automobilovém průmyslu nebo ve strojírenství. Proto asi není nutné kolísavé nálady v průmyslu v tuto chvíli příliš přeceňovat. Ostatně už ve čtvrtek bude k dispozici nový index nákupních manažerů, který může překvapit stejně jako třeba ten německý minulý týden,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Pokles důvěry zaznamenal v posledním měsíci nejenom průmysl, ale i služby, které se dál vypořádávají se skutečným lockdownem doléhajícím především na oblast HORECA, respektive cestovní ruch jako takový. Deprese v ubytovacích a stravovacích službách je už dokonce větší, než byla v rámci první vlny pandemie v důsledku délky aktuálního lockdownu i nejasného termínu restartu těchto odvětví.

Pokračování pandemie se promítá i v dalším zhoršení nálady spotřebitelů. Ti se obávají především propadu ekonomické situace v ČR, nezaměstnanosti a inflace. „I v tomto případě je pravděpodobné, že zlepšením pandemické situace a vidinou rozvolňování se i tyto obavy začnou postupně rozplývat. Výrazný obrat k optimismu je už nyní vidět u firem působících v realitním byznysu, který se dál těší vysokému zájmu investorů, a dokonce i u cestovních kanceláří. Ty pravděpodobně začínají věřit v úspěšnější letní sezónu, kterou by měla konečně podpořit i masivní vakcinace v Evropě,“ konstatuje Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat