Staví se o 2000 bytů méně než vloni. Stavebnictví pokračuje v útlumu

workers-659885_640

Zatímco průmyslu se v létě poměrně dařilo, v oblasti stavebnictví dále pokračuje útlum. Výroba celého odvětví poklesla ve srovnání s loňským zářím o 8,2 %, i když třeba ve srovnání se srpnem vykázala alespoň symbolický nárůst (+0,6 %). Podle ČSÚ lze za slabými výsledky stavebnictví lze hledat nejen vliv koronaviru, ale i vysoký srovnávací základ z předchozího roku.

Stavebnictví jako takové přitom netrpí nedostatkem zakázek. „Samy firmy v průzkumech uvádějí, že jejich hlavní překážkou růstu je nedostatek zaměstnanců. Jako odvětví závislé na zahraniční pracovní síle je postižené výpadkem zahraničních pracovníků, ke kterému dochází od začátku pandemie. Chybějící pracovníci jsou problémem pro více než třetinu firem, slabá poptávka pro necelou čtvrtinu,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Od začátku roku se v ČR začalo stavět o téměř 7 % bytů méně a jen v Praze dosáhl pokles 27 %.  V absolutních číslech se letos začalo stavět o 2000 bytů méně než loni a samotná Praha se na tomto „úbytku“ podílí ze dvou třetin.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat