Stavebnictví očekává rok pozvolného růstu

architect-1080592_1280

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. Zásadním milníkem bude vývoj výše úrokových sazeb, který ovlivní příliv nových investorů a také zájem o stavbu rodinných domů. Podstatné bude prolomení 5% hranice, která by měla přijít v polovině roku.

„K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem,” říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

„Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025. Hranice hypotečních úrokových sazeb by se mohla pohybovat pod 3,5 %. Poté bychom se vrátili k průměrnému objemu hypoték na výstavbu z let 2011–2020, kdy jich bylo běžně sjednáno 1 500 měsíčně, ročně se náběr pohyboval v průměru okolo 18 tisíc,“ konstatuje Kamil Jeřábek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat