Státní rozpočet hospodařil za leden až duben se schodkem 100,1 mld. Kč

money-g927173e74_1280

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci dubna deficitem ve výši 100,1 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 98,6 mld. Kč. Za meziročním zlepšením salda o 91,9 mld. Kč stály podle ministerstva financí na výdajové straně především menší restrikce související s průběhem epidemie a tomu odpovídající kompenzace ve srovnání s počátkem loňského roku a specifika již ukončeného rozpočtového provizoria doprovázená nižším předfinancováním.

Příjmové straně pak pomohly daňové výnosy vyšší téměř o 19 %. I přes relativně pozitivní vývoj hospodaření rozpočtu naplňující
představy o rychlém snižování deficitu lze však podle ministerstva pod vlivem důsledků invaze ruských vojsk na Ukrajině ve zbývající části roku očekávat spíše pesimističtější vývoj.

„Samozřejmě je třeba vnímat plnění rozpočtu také v kontextu války na Ukrajině a předpokládané potřeby novely zapříčiněné dodatečnými výdaji na pomoc domácnostem, zvládání uprchlické krize i na obranu a bezpečnost. Zejména na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií využijeme meziročně zhruba o pětinu vyšší daňové příjmy, jejichž vývoj odpovídá naší predikci,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat