Státní rozpočet hospodařil v únoru se schodkem 102,5 mld. Kč

vláda

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci února deficitem ve výši 102,5 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 102,3 mld. Kč. K meziročnímu zlepšení salda o 17,2 mld. Kč přispěl téměř 11% růst příjmů, zatímco tempo výdajů zpomalilo na 2,5 %.

„Tradiční únorový propad v hospodaření státního rozpočtu byl letos výrazně nižší než v loňském roce, což považuji za dobrou zprávu. Toto zlepšení souvisí s tím, že stát už nemusí pomáhat domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Na příjmové straně se už začíná pozitivně projevovat opatření ozdravného balíčku, a to vyšším výběrem DPH, daně z příjmů fyzických osob nebo sociálního pojištění,“ uvedl k výsledkům rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Z pohledu příjmů i nadále platí, že v některých oblastech již lze sledovat dopady konsolidačního balíčku, jiné se naopak budou projevovat až se zpožděním. Zajímavé je v tomto ohledu například inkaso daně z přidané hodnoty, které meziročně vykázalo nárůst o 7,0 % (+4,0 mld. Kč). Vzhledem k meziroční inflaci, která i během února bude dosahovat hodnot okolo 2 %, tak dosavadní vývoj naznačuje spíše kladný dopad úprav u DPH na saldo státního rozpočtu. Částečně pak za růstem patrně stojí i postupné oživení spotřeby, které by mělo začátek letošního roku provázet. S konsolidačním balíčkem pak souvisí i vývoj inkasa spotřební daně z lihu (+72,2 %, +1,4 mld. Kč), kde patrně docházelo k předzásobení v důsledku navýšení daně,“ komentuje vývoj Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

U výdajů je i nadále zásadní vývoj běžných výdajů (+2,5 %, +9,3 mld. Kč), konkrétně pak výdajů na důchody (+6,8 %, +8,7 mld. Kč). Silný nárůst je zde kompenzován poklesem u běžných transferů podnikatelům (-19,0 %, -5,9 mld. Kč), kde stát zaznamenává mj. kompenzace podnikatelům kvůli zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti.

„Za zmínku pak stojí i výrazný růst v kategorii běžných nákupů (+4,6 mld. Kč, +49,4 %), kde se promítají první náklady související s pořízením letounů F-35,“ říká Zámiš.

Trajektorie státního rozpočtu je podle něj zatím podobná jako v loňském roce, kdy ale v polovině roku došlo k významnému navýšení příjmů, mj. díky výnosům z WFT, rekordní dividendě společnosti ČEZ a vyšším než očekáváným příjmům z daně z příjmů právnických osob.

„Naplnění letošního deficitu (252 mld. Kč) tak může být i vzhledem k možnému pomalejšímu ekonomickému růstu další výzvou. Vzhledem k dostupným datům za pouhé dva měsíce letošního roku je ale předčasné hodnotit, zda se podaří naplánovaný deficit dodržet. V březnu výhledově očekáváme prohloubení deficitu SR do blízkosti 150 mld. Kč,“ konstatuje Vratislav Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat