Stagflace: boj centrálních bank o důvěryhodnost

Největší výzvou pro centrální banky vyspělých trhů je udržení důvěryhodnosti, proto se snaží přesvědčit o své schopnosti omezit inflaci a udržet ji na stanoveném cíli nebo blízko něj. I po postupném a rozsáhlém zvyšování sazeb zůstávají reálné sazby očištěné o inflaci hluboko v záporných hodnotách. V případě USA jsou reálné sazby ve skutečnosti nižší než ve stagflačním období let 1974-1982. A přestože inflace vykazuje první známky zmírnění, zůstává vysoko nad cílovou úrovní. V některých částech Evropy ceny stále rostou dvouciferným tempem.

Neschopnost centrálních bank věrohodně kontrolovat inflaci může potlačit poptávku, zatímco nabídkové tlaky, které k inflaci významně přispěly, zůstávají nezmenšené. Čím déle bude trvat, než se inflace normalizuje, tím větší je očekávání, že další zvyšování sazeb bude muset být ještě dramatičtější. Riziko pro podniky nepředstavuje tato událost sama o sobě, ale nejistota v mezidobí, kdy by růst mohl zůstat přidušený a inflace by mohla zůstat na rekordně vysokých úrovních.

Dun & Bradstreet – ve svém aktuálním reportu Global Business Risk Report (GBRR), který monitoruje hlavní globální rizika ve 3. kvartálu 2022 – sleduje následujících pět souvisejících rizikových témat:

1.    Přetrvávající stagflace: Poté, co jsme po většinu roku 2021 špatně interpretovali signály o inflaci, bychom nyní mohli vstoupit do fáze, kdy centrální banky podlehnou pokušení falešných startů v oblasti omezování inflace nebo zvyšování nezaměstnanosti a příliš rychle změní směr nebo se zastaví. V této fázi zůstanou podniky na vážkách, pokud jde o přijímání nových zaměstnanců a investiční rozhodnutí, což prodlouží období pomalého růstu a občasně vysoké inflace. Riziko, že bychom mohli vstoupit do fáze trvalé stagflace, výrazně vzrostlo a nyní je podle Dun & Bradstreet nejvyšším rizikem s nejvyšším skóre GBI 51 (skóre se pohybuje v rozmezí 1-100; vyšší skóre znamená vyšší globální dopad).

2.    Zpomalení čínské ekonomiky: Riziko zpomalení čínské ekonomiky je s každým dalším čtvrtletím stále aktuálnější. I po znovuotevření ekonomických center se předstihové ukazatele spotřebitelských výdajů a výroby vrátily ke slabým výsledkům (s výjimkou počátečního nárůstu). Riziko podobných výluk je nedotčeno. Mezitím pokračuje pomalu se rozvíjející krize v ekonomicky důležitém sektoru nemovitostí. Vzhledem k tomu, že cíl růstu na úrovni 5,5 % v roce 2022 se zdá být stále více nedosažitelný, pozornost se přesunula na kontrolu škod. Podpora fiskální a měnové politiky zatím nedokázala znovu nastartovat motory růstu, přičemž se zhoršilo i globální ekonomické prostředí. Zpomalení Číny nyní pravděpodobně ještě více poškodí asijské rozvíjející se trhy a vývozce komodit. Skóre GBI pro toto riziko se zvýšilo na 39 bodů (oproti 36 bodům ve 2. čtvrtletí 2022).

3.    Potíže v dodavatelském řetězci: Hlavní riziko z minulého čtvrtletí, potíže dodavatelského řetězce, se v tomto čtvrtletí stalo jako riziko mírnějším, nikoliv kvůli zlepšení základních faktorů (rusko-ukrajinský konflikt nebo případy Covid v Číně), ale proto, že nyní začaly převažovat úvahy o poptávce. Ve skutečnosti jsou patrné i nové tlakové body – sucho v některých částech světa a geopolitické překážky pro dodávky čipů. První náznaky zmírnění však přicházejí v důsledku snižování cen komodit. Skóre GBI pro riziko v rámci tématu je stále na vysoké úrovni 39 bodů.

4.    Oživující se vlny Covid-19: Případů Covid-19 po celém světě opět přibývá. Znovuotevření vedlo v některých částech světa k silnému oživení cestovního ruchu. To může vést k dalším vlnám nákazy s blížící se zimní sezónou, stejně jako ve 3. čtvrtletí 2021, které vedlo k rozsáhlým odstávkám po celém světě. I když Dun & Bradstreet očekává menší dopad na obchodní operace než v minulosti, je pravděpodobnost tohoto rizika ve 3. čtvrtletí 2022 se skóre GBI 19.

5.    Dluhová služba na rozvíjejících se trzích: Po selhání státu na Srí Lance se pozornost investorů obrátila k podobně zranitelným rozvíjejícím se trhům. Státní rozvahy se potácejí pod četnými tlaky oslabující měny, rostoucích nákladů na úrokovou obsluhu a refinancování a vyšších účtů za dotace na potraviny a pohonné hmoty. Dluh veřejného sektoru na rozvíjejících se trzích je obzvláště zranitelný vůči domácí nebo vnější spouštěcí události, která by mohla urychlit odliv kapitálu a přiblížit se tak dalšímu selhání. I v případě, že k takové události nedojde, budou slabý hospodářský výhled a špatné úvěrové prostředí udržovat vysoké náklady na financování podniků, což zhorší střednědobé vyhlídky. Pro tento rizikový scénář je skóre GBI na úrovni 18.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat