Dubnový evropský průzkum spotřebitelské důvěry dopadl lépe, než odhady naznačovaly. Trhy ale již upínají pozornost ke zveřejnění průzkumu mezi nákupními manažery (PMI), které dorazí nejprve z eurozóny, včetně Německa, a poté z USA. „Podle nás poklesl v eurozóně PMI index ve výrobě pouze nepatrně, a to z 62,5 na 62,1 bodů. Průmyslový sektor se aktuálně těší z dobré kondice poptávky, avšak firmy mají potíže plnící se objednávkové knihy odpracovávat. Na vině jsou komplikace způsobené protipandemickými opatřeními,“ píše analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.
Firmám způsobují problémy prodlevy v dodávkách zboží a i výpadky zaměstnanců. Na mnoha místech Evropy, například v Německu, jsou také nadále v platnosti restriktivní opatření, čímž se aktivita, a s ní i sentiment, drží při zemi. „Zajímat nás budou také detaily ohledně zmíněných komplikací v dodavatelských řetězcích, které mají negativní dopad na objem výroby a současně tlačí ceny vstupů vzhůru. Komplikace nejsou pouze lokální záležitostí, čelí jim i výrobci v Česku a ostatních zemích regionu,“ říká Vagenknecht.
Na druhé straně oceánu by podle něj měly PMI indexy dopadnout lépe, jelikož americká ekonomika za pomoci pozvolného rozvolňování pandemických opatření a silného fiskálního stimulu předběhla eurozónu.