Spotřebitelské ceny v září vzrostly o 0,8 %

board-1193333_1280

Vrchol inflace se po zveřejněných zářijových číslech zatím odkládá.Spotřebitelské ceny v září totiž vzrostly oproti srpnu o 0,8 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 18 % ze srpnových 17,2 %. Meziroční růst inflace se však v září nacházel pod prognózou České národní banky s 20,4 %.

Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen stály v září dominantně energie. Ceny zemního plynu vzrostly o 15,2 %, elektřiny o 3,6 % a tuhých paliv o 6,9 %. Zdražovalo se i v oddílech odívání a obuv, bytové vybavení, vzdělávání a stravování a ubytování. Meziměsíční zdražení potravin bylo jen kosmetické. Oproti tomu v září meziměsíčně zlevnily ceny dovolených s komplexními službami, což je tradiční sezónní vzorec na konci letní sezóny. A nižší byly i ceny pohonných hmot.

V meziročním srovnání zůstal i v září těžištěm cenového růstu oddíl bydlení, voda, energie a paliva (třetina inflace) a to především kvůli prudkému růstu cen elektřiny, plynu a tzv. imputovaného nájemného. Až na výjimky se však meziročně zdražovalo ve všech oddílech spotřebního koše. Z citlivých položek ceny potravin meziročně vzrostly o 21 %. Meziročně výrazně dražší byly i nadále ceny v oddílu doprava a to jak u pohonných hmot (i přes meziměsíční pokles), tak i u automobilů. Rostoucí náklady se i nadále promítaly do zdražování v oddílu stravování a ubytování.

I přes to, že v září meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 18 %, podle mě čísla z posledních měsíců naznačují, že se nacházíme blízko inflačního vrcholu. Meziročně totiž dále zpomaluje tempo růstu imputovaného nájemného i ceny pohonných hmot. Ve 4. čtvrtletí a na začátku příštího roku bude na meziroční inflaci zároveň působit efekt vysoké srovnávací základny. Cesta ke 2 % inflačnímu cíli České národní banky však bude hodně dlouhá. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat inflaci mezi 16 – 17 %.


Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat