Sněmovna bude hlasovat o rozpočtu. Mínus 320 miliard nemusí být konečná suma 

Alena Schillerová - ministryně financí České republiky

Poslanci budou dnes schvalovat rozpočet s navrženým schodkem 320 miliard korun. Čekat se dá velmi vzrušená politická debata. Jak upozorňují analytici, problém je i v tom, že návrh rozpočtu je postaven na staré makroekonomické prognóze, která počítá příští rok s růstem ekonomiky o 3,9 %. Kupříkladu podle ČNB ale poroste česká ekonomika v příštím roce o 1,7 % a podle OECD dokonce jen o 1,5 %. „To by ve finále znamenalo daleko slabší příjmy a výraznější “zářez” do veřejných financí,“ podotýká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Návrh rozpočtu navíc zatím vůbec nepočítá se změnou superhrubé mzdy. Pokud by prošla senátní verze, může být hospodaření rozpočtu o dalších 100 miliard korun horší. Teoreticky by tak vláda mohla hospodařit příští rok s ještě vyšším schodkem než letos (do listopadu zatím dosáhl 330 miliard korun).

„Bude zajímavé, jak na rozpočtové plány vlády zareaguje centrální banka. Ta by v případě výrazné fiskální expanze mohla příští rok dříve zvažovat růst úrokových sazeb. Podle alternativního scénáře zpracovaného s poslední prognózou dokonce již na začátku příštího roku. Na čtvrteční tiskové konferenci ČNB k tomu pravděpodobně guvernér Rusnok poskytne komentář. My v tuto chvíli stále věříme, že i přes výraznější fiskální expanzi zůstane ČNB příští rok opatrná a minimálně v první polovině roku se sazbami hýbat nebude,“ odhaduje Bureš.


Náhledové foto: Facebook Aleny Schillerové

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat