Služby, kterým se daří: IT, telekomunikace, kurýři

I když řada služeb v Česku vlivem protikoronavirových opatření v Česku trpí, některým naopak současná situace nahrává. Jsou to především telekomunikace nebo IT a pak poštovní a kurýrní služby poháněné boomem internetových obchodů. Je to sice jen menší část služeb, avšak v této době rychle vytvářejí nová pracovní místa a podílejí se na možnostech života i v rámci nezbytného sociálního distancování.

Statisticky vzato se po dramatickém propadu tržeb na jaře v následujících měsících většině služeb dařilo, vykrýt předchozí propad bylo však nebylo možné. Za celé třetí čtvrtletí se sice tržby ve službách zvýšily oproti druhému čtvrtletí o více než osm procent, avšak v meziročním srovnání byly o více než deset procent níže. Situaci dobře ilustrují cestovní kanceláře: jejichž tržby se ve třetím čtvrtletí sice zvýšily o 171 %, avšak rostly téměř z nuly. I s tímto navýšením byly s tržbami o 83 % níže než loni. Podobný stav je u letecké dopravy a v menší míře u ubytování (-46 %).

Právě služby nyní – ve čtvrtém kvartále – stáhnou ekonomiku podle analytiků do mínusu. Na rozdíl od jara se však zatím daří průmyslu, proto by propad HDP v tomto období mohl být výrazně menší.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat