Slovensko vede s Bruselem „tvrdá jednání“ o kontroverzních reformách

Vláda premiéra Roberta Fica vede „nesmírně tvrdou odbornou a politickou diskusi“ o právním státě a o změnách trestního zákoníku a zrušení speciální prokuratury.

Fico to uvedl na nedávné tiskové konferenci, kde mluvil také o svém vztahu k Evropské komisi a o snaze jeho vlády o reformu trestního práva. Tedy reformu, kterou Evropská komise i Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) opakovaně kritizovaly a varovaly před jejími možnými dalekosáhlými důsledky s tím, že reforma by mohla vést i ke zmrazení prostředků z fondů EU pro Slovensko.

Jak upozorňuje server Euractivve svém pravidelném newsletteru The Capitals, Fico však reformu rámuje jako reakci na porušování právního státu, kterého se podle něj měla dopouštět předchozí vláda.

Den po vítězství Petera Pellegriniho ve slovenských prezidentských volbách Fico prohlásil, že by ho nepřekvapilo, kdyby Evropská komise tok evropských fondů na Slovensko zastavila. Ve videu sdíleném na sociálních sítích Fico naznačil, že Evropská komise by mohla sáhnout na evropské fondy „z politických důvodů a kvůli výsledku prezidentských voleb“.

Komise varovala před možnými problémy s penězi EU určenými pro Slovensko včetně plánu obnovy kvůli novele trestního zákoníku už v únoru.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat