Slábnoucí koruna zvyšuje sázky na pokles sazeb o 25 bazických bodů

_f31c28ec-759e-406e-9059-fdb376512b18

Česká koruna se týden před měnově-politickým zasedáním ČNB dostává pod tlak. V posledním měsíci se přitom téměř nehybně držela v těsné blízkosti 24,70 EUR/CZK, nehledě na silné impulsy v podobě nad očekávání svižného růstu tuzemských mezd, nižší květnovou inflaci nebo zasedání ECB a Fedu.

Oslabení české měny nad 24,90 EUR/CZK přichází ve chvíli, kdy centrální bankéři vyrukovali s mediální ofenzivou – Tomáš Holub, Eva Zamrazilová i Jan Frait shodně nechali otevřené dveře pro pokles sazeb o 50 i 25bps. Podobně i guvernér Aleš Michl včera zdůraznil, že oběma variantám přisuzuje podobnou míru pravděpodobnosti. Zatímco opatrnější přístup by akcentoval především zrychlenou mzdovou dynamiku a její možný průsak do už tak zvýšené inflace ve službách, pro razantnější pokles sazeb o půl procentního bodu hovoří dle členů bankovní rady silnější koruna.

Ta je oproti jarní prognóze, která ve druhém čtvrtletí počítá s průměrným kurzem 25,20 EUR/CZK, přibližně o jedno procento silnější. Jako taková tedy zpřísňuje měnové podmínky v ekonomice, což není z pohledu ČNB žádoucí. Podle interního palcového pravidla centrální banky by jednoprocentní posílení koruny zhruba vyvážil dodatečný pokles sazeb o 25bps. Ztráty koruny v posledních dnech ale potřebu této „neutralizace“ zčásti oslabují, zvláště pokud by měla česká měna zůstat v defenzivě i v příštím týdnu a atakovat úroveň 25 EUR/CZK.

Shrnuto, podtrženo, samotné koruně se vidina razantnějšího poklesu sazeb evidentně nezamlouvá; z pohledu tržních sázek by totiž šlo o negativní překvapení. My se podobně jako trh nadále kloníme ke snížení sazeb o 25 bazických bodů pod vlivem jestřábí komunikace ČNB na posledním zasedáním a proinflačnímu překvapení v podobě svižného růstu mezd.

Nejistota je však tentokrát významná i kvůli tomu, že centrální bankéři nevyslali jasné signály. Sami ale zdůrazňují, že se budou rozhodovat až na základě debaty na měnově-politickém zasedání ve čtvrtek. Do té doby se každopádně vyplatí sledovat vývoj kurzu koruny, který v rozhodování může sehrát důležitou roli.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat