Slabá čísla z Evropy, sílící USA. Pandemie rozevírá ve světě ekonomické nůžky

New York 2018, USA

Jako by svět měl dvě tváře. Ze Spojených států přichází velmi povzbudivá ekonomická čísla, která ukazují na solidní oživení, přírůstky nakažených jsou víceméně stabilizované a očkování probíhá více jak třikrát rychleji než ve většině evropských zemí. Evropa nejen že je pomalejší ve vakcinaci, ale rozjíždí se zde další vlna pandemie. I proto poslední čísla na rozdíl od USA nevypadala nijak přesvědčivě – na globální trhy orientovaný průmysl sice pořád jede vpřed, ale maloobchod zažil na začátku roku jednu z nejstudenějších “sprch” od začátku pandemie.

„A i proto v tomto týdnu budeme s napětím vyhlížet výsledky českého maloobchodu, který podobně jako v celé Evropě výrazně propadl (o 9 %). Pohled do Německa a Polska, kde už únorová čísla byla zveřejněna, nic moc optimistického nevěští – únor byl podle všeho o něco lepší, ale změna byla spíše kosmetická. A to Česko v průběhu února a zejména března prošlo daleko tvrdším pandemickým vývojem a výraznějším omezením sociálních kontaktů než sousední Německo,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Vedle čísel z maloobchodu jak Německo, tak i Česko bude hlásit únorová čísla z průmyslu – podnikatelské nálady dál ukazují na pokračující optimismus. „Nás ale bude zajímat, zda na některá odvětví (zejména automobilky) nedoléhají výrazněji výpadky v subdodávkách, popřípadě slabší domácí poptávka daná tvrdšími karanténními opatřeními,“ podotýká Bureš.

Kromě evropských čísel se pozornost soustředí také na jarní zasedání MMF a Světové banky. Hlavním bodem programu budou pandemií rozevřené nůžky mezi vyspělým a rozvíjejícím se světem. Podle odhadů MMF většina rozvíjejících se ekonomik očkuje jen velice pomalu a nedosáhne kolektivní imunity dříve než v roce 2023. V řadě z nich přitom pandemie nastartovala rychlý nárůst zadlužení a vysála dostupné finanční rezervy. Posilující dolar a vyšší dolarové výnosy současně odsávají z těchto ekonomik zahraniční kapitál. Podle MMF tak poprvé od počátku devadesátých let hrozí výraznější nárůst globální chudoby.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat