Situace na trhu práce je zdrojem inflace i brzdou růstu produkce

Míra nezaměstnanosti v České republice vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou z listopadových 3,3 % na 3,5 %. V porovnání s prosincem 2020 je míra nezaměstnanosti o 0,5 procentního bodu nižší. Počet dosažitelných nezaměstnaných činí 236 375. V porovnání s loňským rokem je to o 37 383 méně. Česko si nadále drží místo premianta v EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti (dle metodiky Eurostatu 2,6 % oproti evropskému průměru 6,6 %). Jak ale upozorňují experti, ne nutně je to ale pro firmy, jež marně shánějí pracovníky, výhra.

Počet volných pracovních míst poklesl ke konci roku o 1 692 na 343 148, oproti loňskému prosinci je nabídka volných pracovních míst o 24 566 bohatší. Nejvíce volných pracovních míst bylo v srpnu (přes 360 tis). Ochlazení ekonomiky a odstávky se podepsaly na jejích mírném poklesu. „Stále však platí, že jeden uchazeč si může vybírat z více než jedné pracovní nabídky (1,3), jinak řečeno na jedno pracovní místo připadá 0,75 dostupného uchazečů,“ říká hlavní analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Jak doplňuje, napjatý trh práce, nedostatek zaměstnanců, bude stlačovat míru nezaměstnanosti níž a níž. „Nicméně přehřátý trh práce skrze tlak na růst mezd a rostoucí mzdové náklady ve výrobě zvyšuje inflační tlak v ekonomice a zároveň omezuje firmám, které mají dostatek zakázek i materiálu, zvyšovat produkci. V této nedostatkové ekonomice se inflaci samozřejmě skvěle daří,“ poznamenává Horská.

Zhruba tři čtvrtiny pozic jsou poptáváni zaměstnanci jen se základním nebo nižším vzděláním. Volná pracovní místa s vyššími nároky na vzdělání a zkušenosti jsou spíše nabízena mimo úřady práce. Také se varovně zvyšuje podíl osob „visících“ v evidenci úřadů práce déle než rok na více než jednu třetinu, tj. na 86 tisíc osob (33,4 %, o téměř 10 procentních bodů více než loni). Tito lidé jsou lze považovat za vesměs nezaměstnatelné.

„Průměrná míra nezaměstnanosti v roce 2021 dosáhla na 3,8 % (v souladu s naší prognózou), po 3,6 % v prvním kovidovém roce 2020 a 2,8 % v předkovidovém roce 2019. Na úroveň před COVID se míra nezaměstnanosti přiblíží až v následujících letech. Letos očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti okolo 3,4 %,“ konstatuje Horská.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat