Situace na pracovním trhu se začíná zhoršovat

Srpnový podíl nezaměstnaných osob potvrzuje, že se situace na pracovním trhu začíná zhoršovat. Je přitom obvyklé, že v srpnu oproti červenci většinou nezaměstnanost stagnuje, případně dochází k jejímu mírnému snížení, pokud je pracovní trh schopný absorbovat červencový sezonní nárůst nezaměstnaných.

Letos v srpnu se však podíl nezaměstnaných osob zvýšil na 3,4 % z červencových 3,3 %. V absolutním počtu došlo k nárůstu nezaměstnaných na 251,8 tis. z červencových 240,7 tis. „Podobný vzorec ve smyslu výraznějšího nárůstu nezaměstnanosti v srpnu oproti červenci jsme mohli vidět naposledy v roce 2009,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zhoršující se situaci na pracovním trhu v srpnu podle něj indikoval i pokles počtu nabízených volných pracovních míst, ačkoliv pokles volných míst byl jen marginální o 1 tis. na 312,3 tis. Otázkou je, jak moc statistika volných pracovních míst odráží realitu a jak moc jsou některá nabízená pracovní místa aktuální.

„Zároveň však ze srpnového nárůstu nezaměstnanosti nelze dělat zásadní pesimistické závěry ohledně dalšího vývoje na pracovním trhu. Na to je ještě příliš brzy. V každém případě se však pro nadcházející měsíce zvyšuje pravděpodobnost dalšího nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic. Negativní trend v nabírání nových zaměstnanců ostatně indikují např. indexy podnikatelských nálad jako je PMI ve výrobním sektoru či velmi nízká spotřebitelská důvěra. V souhrnu za celý letošní rok je tak nutné počítat s podílem nezaměstnaných osob na 3,4 %,“ konstatuje Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat