Situace na českém pracovním trhu se začíná ochlazovat

workers-659885_640

Zářijový podíl nezaměstnaných osob znovu potvrdil, že se situace na pracovním trhu začíná ochlazovat. V září opět nezafungovaly tradiční sezonní vzorce, když podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 % ze srpnových 3,4 %. Firmy začínají být s nabíráním nových zaměstnanců opatrnější, než tomu bylo v první polovině letošního roku a na tom se nic nezmění ani v nadcházejících měsících.

Tradičně v září vzrostl počet registrovaných absolventů na úřadech práce a to o 5,1 tisíc, který však nebyl dostatečně vyvážen nabíráním nových zaměstnanců. V absolutním počtu došlo v září k nárůstu nezaměstnaných na 256,4 tisíc ze srpnových 251,8 tisíc.

„Zhoršující se situaci na pracovním trhu v září indikoval i pokles počtu nabízených volných pracovních míst (o 6,2 tis.), ačkoliv jejich celkový počet zůstává i nadále velmi vysoký (v září 306,1 tis.). Otázkou samozřejmě je, jak moc statistika volných pracovních míst odráží realitu a jak moc jsou některá nabízená pracovní místa aktuální,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Stále ale podle něj platí, že z dalšího mírného nárůstu nezaměstnanosti nelze dělat zásadní pesimistické závěry ohledně dalšího vývoje na pracovním trhu. „Na to je ještě příliš brzy. V každém případě se však pro nadcházející měsíce zvyšuje pravděpodobnost dalšího pozvolného nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic. V souhrnu za celý letošní rok je tak nutné počítat s podílem nezaměstnaných osob na 3,4 %. S větším otazníkem je poté vývoj na pracovním trhu v roce 2023 a to jak s ohledem na energetickou krizi, tak i vzhledem k oslabující zahraniční poptávce,“ doplňuje Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat