Silná koruna, problém pro exportéry. Ti radí, jak tolik neprodělat

graf ae kurz

Sílící koruna přidělává starosti tuzemským exportně orientovaným firmám. „Exportéři se na nás obracejí s radou o pomoc – co máme dělat, abychom na posilování koruny tolik neprodělávali?“ potvrzuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj jsou v zásadě tři možná řešení, která sice problém se sílící domácí měnou nevyřeší zcela, ale významně zmenší jeho negativní dopady, a navíc je rozloží v čase. Daněk navrhuje:

  1. Inkasované devizy utratit v zahraničí, tj. tzv. přirozený hedging (zajištění)
  2. Inkasované devizy utratit po dohodě s dodavatelem v tuzemsku za dohodnutý kurz, tj. tzv. šedý hedging. Obě strany na tom mohou vydělat, pokud se dohodnou na kurzu „střed“, protože komerční banky mají rozdíl mezi kurzem „nákup“ a „prodej“ až 1,40 Kč
  3. Zajistit si kurz v některé z komerčních bank, nebo u poskytovatelů této služby v období, kdy je koruna nejslabší a úrokový diferenciál největší. Zde je potřeba poradit se s odborníkem. V zásadě lze využít několik metod – forwardy, swapy a opce. Nabídnutý kurz však nemůže být jediným kritériem, protože o těchto operacích se bude muset účtovat i několik let a pokud zvolíte operaci nevhodnou, může se stát, že k 31.12. „vygenerujete“ milióny ztráty nebo zisku, se kterými se budete muset účetně vypořádat a vysvětlovat to majitelům, akcionářům, spoluvlastníkům, finančnímu úřadu a třeba i samotným bankám.

Z grafu (v náhledu článku) podle Daňka vyplývá, že nejvýhodnější období pro zajištění kurzu letos bylo v březnu, na konci května a na konci října. „Současné poměrně masivní posilování koruny lze jen obtížně vysvětlit logicky, a proto by bylo vhodné počkat, až koruna znovu bude oslabovat,“ podotýká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat