Sedm dní s korunou: Vrátil se jí vítr do plachet

Po několikatýdenním přešlapování se česká koruna konečně odhodlala k posílení. Psychologickou hranici EUR/CZK 25,50 prolomila v úterý a když už jednou nabrala tempo, pokračovala rovnou dále. Dočasnou stopku jí vystavila bariéra EUR/CZK 25,40, ovšem již ve středu byla i tato pokořena.

Aktuálních EUR/CZK 25,38 tak představuje oproti minulému pondělí posílení o impozantních 0,8 %. V Česku přitom v inkriminovaném období žádné převratné pozitivní zprávy zveřejněny nebyly. Jedinou výjimkou byla revize odhadu růstu HDP za druhý kvartál z 7,8 na 8,2 % meziročně, což ovšem stěžejním impulzem pro korunu nemohlo být. Mnohem spíše se tak jedná o důsledek zahraničních událostí, což ostatně dokumentuje i podobně sebevědomý výkon polského zlotého, který si připsal dokonce 1,2 %. Svou roli mohla sehrát nad očekávání svižná evropská inflace, opatrně jestřábí prohlášení zástupce ECB Roberta Holzmana i všeobecný nárůst globálního tržního optimismu, který dokumentuje oslabující americký dolar.

Nadcházející týden se z pohledu koruny ponese ve znamení dvou událostí. Jako první se bude ve čtvrtek konat měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Zde dojde k představení aktualizované makroekonomické prognózy, která pravděpodobně dozná úprav směrem vzhůru, a to jak s ohledem na evropské HDP, tak i inflaci. Že by toto ECB ponouklo ke změně sazeb je sice vyloučeno, ovšem nabízí se prostor pro úpravu pandemického programu nákupů aktiv zvaného PEPP. Ten byl v jarních měsících významně zintenzivněn a vzhledem k okolnostem nelze vyloučit, že bude ECB ústy své šéfky Lagardeové avizovat návrat právě směrem k jarním objemům.

V pátek potom dorazí údaj o srpnové české inflaci, a i tento bude ostře sledován. Podle nás i trhu dojde k dalšímu zrychlení cenové dynamiky, ovšem překotný post-pandemický vývoj nabízí značný prostor pro překvapení. To by se okamžitě propsalo do výhledu na české sazby, a tudíž i do kurzu koruny.


Autorem textu je Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank  

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat