Sedm dní s korunou: virus opět hlavním hybatelem kurzu

Česká měna si své nedávné výrazné zisky, pramenící z jestřábího postoje České národní banky, dlouho neudržela. Minulý týden zahajovala v okolí EUR/CZK 25,20, ovšem jeho závěr se jí pranic nevydařil. Zprávy o opětovných ekonomických uzavírkách v sousedním Rakousku a pokračující exploze epidemických statistik ve střední Evropě investory nakonec dokázala vyděsit natolik, aby dali od regionu ruce pryč a prchli do bezpečí. Koruna tak proti euru ztratila téměř jedno procento a proti dolaru – kam vyplašený kapitál primárně směřoval – pak dokonce 2,5 %.

I v nejbližších dnech bude pro trhy stěžejní epidemický vývoj, a hlavně potom reakce evropských vlád na něj. Ta česká nadále plošné uzavírky nepřipouští, ovšem po předchozích zkušenostech trh i my víme, že se nemusí jednat o poslední slovo. Ekonomický kalendář pro tento týden pak nabízí převážně předstihové indikátory, z nichž nejzajímavějšími pro korunu budou patrně ty z průmyslového sektoru.

Právě v něm se vlivem nedostatku výrobních vstupů v poslední době nálada rapidně zhoršuje, což má přímou návaznost na výkon české ekonomiky. Pozitivní překvapení z tohoto směru je přitom momentálně spíše nepravděpodobné. Zasedání ČNB, na kterém čekáme další razantní zvýšení tuzemských úroků, je pak ještě příliš daleko, aby korunu podpořilo. Trh je navíc na akci bankéřů již částečně připraven.


Autorem textu je Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat