Sedm dní s korunou: ve vleku amerického Fedu a evropské ECB

Bankovní rada ČNB

Českou korunu v závěru minulého týdne podpořilo zveřejnění listopadové inflace a následný jestřábí komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že úrokové sazby ještě nejsou na neutrální úrovni a nějakou dobu ještě půjdou nahoru. Shodně se vyjádřil také Tomáš Holub v nedělních OVM a dokonce zmínil, že si dokáže představit, že na měnovém zasedání příští týden bude hlasovat o 75bb, se kterými počítá i naše prognóza.

K agresivnějšímu zvedání sazeb se v pátek přiklonil i finanční trh, když forwardové sazby povyskočily zhruba o 20bb a aktuálně započítávají úrokovou sazbu poblíž 4% na půlročním horizontu. Koruna díky tomu vyšla z minulého týdne jako vítěz mezi měnami regionu, a to navzdory dalšímu navýšení hlavní úrokové sazby jak polskou, tak maďarskou centrální bankou. Trh tak patrně nevnímá tamní zvyšování sazeb v kontextu vyšší inflace jako dostačující. Reálné úrokové sazby zůstávají v Polsku i Maďarsku nižší než v ČR.

Nadcházející týden se ponese hlavně ve znamení měnové politiky v eurozóně a USA. Jak ECB vidí budoucí vývoj inflace ukáže aktualizovaná prognóza, která se poprvé podívá na horizont roku 2024, kde by inflace nadále mohla setrvat pod 2% cílem. Taková projekce by Lagarde pomohla v argumentaci, že není potřeba úrokové sazby v dohledné době zvyšovat navzdory pravděpodobně vyšší odhadované inflaci na rok 2022. Oproti tomu se od Jay Powella čeká více jestřábí tón, když i Fed už vidí známky inflačních rizik na trhu práce. Trh počítá s oznámením zdvojnásobení tempa snižování nákupu aktiv, čímž by QE bylo završeno již v Q1´22 a Fed by si tím uvolnit cestu k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb – kdyby si to situace vyžadovala. Zmíněné postoje centrálních bank jsou na trhu již zahrnuty, překvapení ale nelze vyloučit.

Například tzv. „dot plot“ projekcí úrokových sazeb Fedu v září ukázal, že zhruba polovina členů FOMC očekává první zvýšení sazeb v roce 2022, zatímco ta druhá počítá se stabilitou. Nové projekce patrně odhalí předsunutí těchto očekávání, ale otázkou je, jak moc. Jestřábřejší Fed je rizikem, že koruna část zisků z posledních dnů odevzdá. Podpory od tuzemských dat se tentokrát moc nedočká. Účet platební bilance korunový trh obvykle nechává bez povšimnutí, a po zpracování zpráv o spotřebitelské inflaci bude dopad dalšího zvýšení výrobních cen na korunu umírněný.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat