Sedm dní s korunou: nový impulz pro českou měnu

Zpracování objednávek v restauraci_Zdroj_Storyous

Česká koruna se v průběhu uplynulého týdne držela relativně stabilní a pátek odpoledne zakončila o 0,4 % silnější než v pondělí ráno. Podobně na tom byly i ostatní měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint. Nový impulz pro korunu se dostavil přes víkend.

V rozhovoru se guvernér Rusnok nechal slyšet, že ČNB zvažuje možnost využití devizových rezerv nejen jako pomůcku ke stabilizaci koruny, ale také krátkodobě jako nástroj měnové politiky v boji proti vysoké inflaci. K tomu Rusnok dodal, že ČNB chce na jedné straně zamezit nadměrnému oslabení koruny pramenícího z geopolitických rizik, na druhé straně chce ovšem předejít přílišnému „umělému“ posílení měny. Finanční trh vzal Rusnoka za slovo a koruna výrazně posílila. Dnes dopoledne si vedla nejlépe ze všech světových měn, nejhůře bez překvapení ruský rubl. Oproti euru si koruna přispala zhruba o 0,9 % a o 0,8 % oproti dolaru.

V našem aktualizovaném výhledu se koruna vůči euru v blížícím se závěru prvního kvartálu dostane na 24,60. Podpory se jí dostane od ČNB, která se podle nás na konci března odhodlá k poslednímu navýšení úrokových sazeb, konkrétně o 50bb, čímž bude dosažen vrchol cyklu zvedání sazeb na úrovni 5 %.

V průběhu dalších měsíců ji ale bude stát v cestě americký Fed, který očekává „hike“ na každém dalším letošním zasedání, čímž by se hlavní úroková sazba v USA dostala koncem roku do rozmezí 1,75 – 2,00 %. Další překážku představuje pro korunu vyhlídka slábnoucího exportu, jelikož válka na Ukrajině má tlumící dopad na českou i globální ekonomiku. Nicméně spíše než ekonomická data, bude korunu i nadále ovlivňovat geopolitika.

Ta je z podstaty věci těžko předvídatelná, což nakonec činí i kurz koruny těžko predikovatelný. Nicméně po zahrnutí negativního dopadu války na Ukrajině, relativně agresivní politiky Fedu a oslabení domácího exportu očekáváme, že se koruna bude po většinu letošního roku držet mezi 24-25 EUR/CZK. Výrazně bude záležet na trvání konfliktu na Ukrajině a způsobu jeho ukončení. Vytrvaleji pod 25 EUR/CZK zamíří česká měna podle naší prognózy počínaje rokem 2023.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat