Sedm dní s korunou: Omicron nás drží v šachu

money-gc374991fd_1280

Česká měna se v závěru minulého týdne nevyhnula výprodeji na finančních trzích, který způsobila nervozita ohledně šíření nové varianty Covidu-19 zvané Omicron. Investoři se stáhli do bezpečnějších aktiv, jako například amerických či německých dluhopisů, což vyústilo v pokles jejich výnosů.

Globální vlna nejistoty se bez překvapení projevila oslabením koruny i měn ve zbytku regionu. Česká měna v pátek spadla z EUR/CZK 25,57 až na 25,71, kde se držela i během dnešního dopoledne. V neprospěch koruny dále hrálo snížení sázek trhu na zvyšování sazeb. Pohled na FRA sazby ukazuje snížení očekáváného „hiku“ na předvánočním zasedání (22.12.) z původních 75bb směrem k 25bb.

Důvodem může být jednak očekávaná vyšší opatrnost ČNB při zhoršení domácí i zahraniční koronavirové situace, ale také samotný komentář guvernéra Rusnoka, který se ve čtvrtek nechal slyšet, že ČNB je s ohledem s aktuální úrovní úrokových sazeb v komfortní situaci, a že si dokáže představit i pauzu od zpřísňování měnové politiky.

Ovšem v nedělním rozhovoru pro magazín Respekt se již guvernérova slova nesla v jestřábějším tónu, když zaznělo, že banka musí pokračovat ve vysílání jasného signálu, že nebude tolerovat ukotvení zvýšených inflačních očekávání. V pokračování cyklu zvyšování sazeb hovoří i prognóza ČNB počítající s poměrně rychlým posunem sazeb nad 3%.

I nejbližší dny budou pro korunu rizikové. WHO prozatím komentovala, že je moc brzy na úplné zhodnocení rizik nové mutace. Investoři tak budou nervózně vyčkávat na nové informace, které přesouvají příchozí ekonomická data na druhou kolej. V Česku se dočkáme PMI ve výrobě, který by měl díky zvýšení produkce aut přidat 4 desetiny bodu na 55,5.

Spíše než tuzemská data může mít na korunu dopad eurodolar, u kterého se k potenciálním hybatelům řadí kromě viru inflace v eurozóně a především měsíční zpráva z amerického trhu práce. Dolar v závěru minulého týdne oproti euru odevzdal část zisků. Silnější, než očekáváný americký trh práce by podpořil obavy z inflace a jestřábějšího Fedu, což by dolaru vneslo vítr do plachet.


Autorem textu je  David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat