Sedm dní s korunou: korekce předchozích ztrát

I přesto, že boje na Ukrajině ještě nabraly na síle, mimo jiné i v blízkosti hlavního města Kyjeva, docházelo na finančních trzích k částečnému zmírnění předchozích ztrát. Investoři tak doufají v pozitivní výsledek diplomatických vyjednávání, které jsou nadále v běhu. V pořadí se jedná již o čtvrté kolo jednání. Posílila tak nejen koruna, ale i další evropské měny včetně eura či polského zlotého a maďarského forintu. Koruna se aktuálně nachází na 24,83 EUR/CZK, což představuje posílení o 3,9 % od minulého pondělí. Kromě vnímání samotných geopolitických rizik napomohly i zásahy ČNB na devizovém trhu, které snížily nervozitu mezi investory.

Pro nadcházející vývoj koruny budou stěžejní další kroky ohledně plánovaných ekonomických sankcí proti Rusku. Již teď se posouvá postoj Evropy ve směru snižování odběru ruských dodávek energií. Dalším důležitým faktorem bude vývoj cen komodit a očekávání zhoršení situace v dodavatelských řetězcích. V prostředí výpadků v průmyslu a slábnoucím výkonu evropských ekonomik se zhoršuje výhled českého exportu s negativním dopadem na kurz koruny. V nastávajícím týdnu budeme sledovat únorovou statistiku vývoje cen českých průmyslových výrobců. Počítáme s dalším svižným meziměsíčním nárůstem poblíž 1 %, a to i navzdory předchozímu prudkému zdražení o 6,9 %.

Meziroční dynamika cen by se dostala do blízkosti 20 %. Spolu s vyšší než očekávánou spotřebitelskou inflací (11,1 % vůči konsensu odhadu 10,4 %) se tak trh jen utvrzuje v tom, že ČNB na konci března dodá další hike. Počítáme s 25bb, ale dynamický proinflační vývoj patrný z únorových čísel představuje i riziko navýšení o 50bb. K jednacímu stolu zasedne tento týden americký Fed. Očekáváme, že odstartuje cyklus zvyšování sazeb hikem o čtvrt procentního bodu s komentářem, že další navyšování proběhne na následujících zasedání.

Se zvýšením sazeb o 25bb počítá i trh. Pokud by Fed překvapil, ať už agresivnějším zvýšením sazeb či jen více než předpokládaným jestřábím tónem na tiskové konferenci, mohla by se koruna dostat pod tlak. Výhled kurzu koruny prozatím ponecháváme pod revizí. Z dnešního vyjádření J. Rusnoka vyplývá, že ČNB zůstane aktivní na devizovém trhu s odvoláním na očekávání kurzu koruny na 24,30 v pololetí. Pro korunu z toho plyne potenciál k mírnému posilování v nastávajících měsících, který teprve zapracujeme do naší prognózy.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat