Sedm dní s korunou: intervence ČNB můžou být i problematické 

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

Zatímco polský zlotý a maďarský forint vykazovaly v uplynulém týdnu na pozadí zhoršujícího se sentimentu tendenci oslabovat, koruna se držela stabilní v rozmezí 24,60 – 24,50 EUR/CZK. Za tím stojí ČNB se svou defenzívou na devizovém trhu.

Výraznější mezitýdenní změny likvidity na tuzemském bankovním trhu naznačují, že ČNB začátkem července, co se intervencí týče, šlápla na plyn. Celkově bylo dle tržních odhadů na obranu koruny již vyčerpáno zhruba 10 % nadále bohatých devizových rezerv. S blížícím se zasedáním (4. srpna) lze očekávat, že ČNB nebude chtít korunu pustit k slabší úrovni, protože to by znamenalo vyšší tlak jít s hlavní úrokovou sazbou nad aktuálních 7 %.

Po zhodnocení makroekonomického prostředí a vývoje na finančních trzích očekáváme, že se koruna bude výhledově dostávat pod tlak – špatná zpráva pro ČNB, jelikož implikuje objemnější intervence k udržení koruny pod 24,70 EUR/CZK.

Z pohledu finančního trhu bude koruna méně atraktivní kvůli snižujícímu se úrokovému diferenciálu vůči eurozóně. Očekáváme, že ECB bude pokračovat ve zvyšování sazeb v 50bodových krocích na zbývajících třech letošních zasedání. Se svižným tempem inflace je jen otázka času, kdy ECB začne komunikovat potřebu dostat sazby na přechodnou dobu nad neutrální úroveň, tedy do restriktivního pásma. V naší aktualizované prognóze dosáhne depositní sazba v Q1´23 na 2,0 %.

Kromě vývoje v eurozóně tu máme i nadále silný dolar, který těží z „uklizení“ prostředků do bezpečí amerických státních dluhopisů a odhodlání Fedu zvyšovat sazby i na úkor negativního dopadu do ekonomiky. Tento postoj by měl Fed potvrdit i na středečním zasedání, na kterém v souladu s trhem očekáváme další hike o 75bb.

Z pohledu makroekonomických dat vypadá pokles ekonomické aktivity v Česku, ale i eurozóně, během druhé poloviny roku, jako nevyhnutelný. Naznačují to poslední dostupné vpředhledící indikátory, jako pád PMI indexu pod 50 bodů (do pásma restrikce), silnější pokles německého Ifo indexu či další zhoršení nálady v tuzemské ekonomice dle dnes zveřejněného konjukturálního průzkumu. Je otázkou, jak se bude chtít ČNB v takové situaci stupňovat intervence.

Obrana koruny proti negativní investorské náladě je jedna věc, komplikovanější je ale hájit zamezení oslabování měny způsobené ekonomickými fundamenty. V závěru týdne dorazí předběžná data o výkonu HDP v Q2´22. Půjde ale o pohled do nedávné minulosti, přímý vliv na devizový trh by proto neměl být výrazný. Investoři si ale z dat mohou odvodit šance na další kroky ČNB. Pokud by HDP vykázal za Q2´22 horší než očekávaný výsledek, mohl by to trh vnímat jako signál vyzívající ČNB k opatrnosti.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat