Sedm dní s korunou: ČNB znovu aktivní na devizovém trhu

money-gc374991fd_1280

Minulý týden se opět nesl ve víru turbulentního dění okolo domácí centrální banky. Ve středu byl oficiálně guvernérem jmenován Aleš Michl. Podle reakce na finančních trzích panovala až do poslední chvíle ohledně rozhodnutí prezidenta nejistota, a ve chvíli kdy se Aleš Michl objevil v místnosti určené pro jmenování, došlo k dalšímu silnému přeceňování.

Samotná koruna tak zamířila až k úrovním těsně pod 25,5 EUR/CZK. Slabá domácí měna ovšem představuje další proinflační nebezpečí pro ČNB a ta proto den poté oznámila, že intervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny. Kurz tím vrátila pod psychologickou hranici 25 Kč za euro a ve výsledku tak za celý minulý týden koruna posílila o více než 1 %. S podobnými občasnými zásahy počítáme nadále v naší prognóze, a proto dlouhodobější vychýlení nad 25 EUR/CZK neočekáváme.

Stále také platí, že spíše než na jménu Aleše Michla záleží na dalších rozhodnutích prezidenta ohledně členů bankovní rady. Lze očekávat, že trh bude každého možného návštěvníka Hradu „lustrovat“ a zjišťovat, zda se připojí spíše na stranu jestřábů nebo holubic. Koruna v závislosti na těchto zprávách může zamířit oběma směry. Vzhledem k opakované ochotě ČNB intervenovat prosti slabé koruně je ale podle nás prostor pro významnější oslabení za hranici 25 EUR/CZK omezený.

Kromě dnes zveřejněných cen výrobců, které skončily nad očekáváním trhu (+26,6 % vs 25,5 % r/r), důležitější ekonomická data z Česka nedorazí. Více jich tak bude proudit z USA, odkud přijdou čísla ohledně maloobchodu nebo průmyslu. V eurozóně se pak bude hlavně zpřesňovat a aktualizovaných dat se dočká mj. HDP za první kvartál nebo dubnová inflace.

V reakci na vyjádření většiny členů rady ECB upravujeme očekávání ohledně prvního „hiku“, který by ze strany Evropské centrální banky měl přijít již v červenci (+25bb). K ukončení politiky negativních sazeb by pak mělo dojít v září, kdy centrální banka zvýší sazby o dalších 25bb a depozitní sazba se tím dostane na nulu. Dohromady se letos podle našeho nového výhledu bude navyšovat třikrát.

Žádné razantní skoky o 50bb, jako se děje u Fedu, ale i kvůli zpomalující dynamice inflace neočekáváme. Spíše se po letošním utahování uchýlí ECB do vyčkávací fáze, a ačkoliv dlouhodobě bude mířit k normalizaci sazeb, podobně rychlým tempem jako u Fedu nebo u nás se to dít nebude.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat