Sedm dní s korunou: ČNB brání české měně v dalším oslabení

Koruna, stejně jako ostatní měny středoevropského regionu, zlotý a forint, podléhají od vypuknutí války na Ukrajině výprodejovým tlakům, kdy se investoři odklání od rizikových aktiv a přesouvají kapitál do bezpečných přístavů, jako například amerických státních dluhopisů. Od 22. února koruna oproti euru oslabila o téměř 6 % a dosáhla přechodně úrovně 25,92 EUR/CZK. Její oslabující jízdu stabilizovala až intervence ČNB v závěru týdne.

Přidává se tím k polské centrální bance, která minulý týden intervenovala již třikrát. ČNB disponuje bohatými devizovými rezervami a k čemu jinému je využít než ke snížení volatility a nejistoty na devizovém trhu. Navíc tímto krokem dochází k tlumení proinflačního efektu vyšších dovozních cen. Tím pádem se i snižuje potřeba dalšího nadstandardního navyšování úrokových sazeb.

Pokračující vyostřování situace na Ukrajině nahrává dolaru a dá se tedy předpokládat, že koruna bude pod tlakem i v tomto týdnu, i když, díky intervencím, bude již méně rozkolísaná. Ekonomická data v nastávajících dnech jsou z pohledu koruny zajímává. Dozvíme se například tuzemskou i americkou inflaci za únor a ECB usedne k jednacímu stolu. Podle našeho i tržního odhadu měla česká inflace v únoru překonat 10% hranici.

Od zasedání ECB pak neočekáváme žádná zásadní sdělení. Lagarde si bude chtít zachovat především flexibilitu, aby bylo možné reagovat v aktuálně nejistém ekonomickém prostředí a zvýšené nervozitě na finančních trzích. Prim ale bude i nadále hrát geopolitika a sní spojená proinflační rizika na pozadí narůstajících cen energií na komoditních trzích. Investoři budou především bedlivě sledovat další postup při uvalování sankcí proti Rusku. Po dohodě na odříznutí od systému SWIFT a zmrazení transakcí ruské centrální banky, by dalším milníkem bylo přerušení odběru ruské ropy a zemního plynu. Iniciativu v tomto směru už vyjádřila administrativa USA, která zvažuje přerušení dodávek z Ruska i bez podpory EU. Cena ropy je tak dnes značně pod tlakem – obchoduje se za 121 USD/barel oproti 96-97 USD/barel před ruskou invazí na Ukrajinu.

Dle vyjádření Tomáše Holuba je ČNB více sensitivní na výkyvy kurzu koruny kvůli vyšší inflaci. Oslabující koruna přiživuje inflaci přes relativní zdražení dovozních cen, které jsou již tak vysoké na pozadí růstu cen ropy, zemního plynu a dalších komodit. Intervence ze strany ČNB patrně pokračovaly i dnes ráno, kdy koruna opět zamířila k 25,90 EUR/CZK a v případě další vlny oslabení kurzu je další zákrok ČNB pravděpodobný. Kurz koruny se kvůli válce na Ukrajině výrazněji vychýlil od našeho predikovaného vývoje a naši projekci proto dáváme pod revizi. Stejně tak i predikci eurodolaru.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat