Minulý týden byl i vzhledem k částečně přerušenému obchodování na americkém trhu poklidnější a výraznější volatilitě se vyhnula také koruna. Té naopak svědčily nižší objemy v závěru týdne, kdy díky zprávě o vylepšení výhledu ratingu České republiky ze strany agentury Moody’s posílila domácí měna až k hranici 24,30 EUR/CZK.
Během dnešního rána ale část těchto zisků již stihla odepsat. Z pohledu dalšího nastavení tuzemské měnové politiky vyšly v minulém týdnu rozhovory s členkou bankovní rady Karinou Kubelkovou a viceguvernérkou Evou Zamrazilovou. V obou případech bylo vyznění spíše více jestřábí, ale bez jednoznačného náznaku hlasování na prosincovém zasedání. Podle Kubelkové představuje velkou nejistotu lednové přecenění a šlo o jeden z faktorů, který vedl k rozhodnutí o stabilitě na listopadovém zasedání.
Podobně se vyjádřila i viceguvernérka Eva Zamrazilová, podle které bankovní rada vnímá dva rizikové scénáře. „Ten první je, že lednové přecenění bude silné, ceny energií budou vyšší, než očekáváme, a my bychom započali snižovat úrokové sazby. To by nebyl dobrý nápad. Druhý je, že budeme-li držet sazby vysoko příliš dlouho, zbytečně škrtíme ekonomiku. Dopady na HDP by ale dle naší analýzy byly minimální. Zatím jsme se tedy rozhodli vyčkat, až skutečně inflace bude směřovat k cíli bezpečně a dlouhodobě…“
Tento týden má z domácích čísel potenciál ovlivnit kurz jen v závěru týdne výsledek PMI spolu se zveřejněnou strukturou HDP za třetí kvartál letošního roku. V národních účtech půjde zároveň vyčíst i poměrně přesný odhad vývoje mzdové dynamiky ve třetím kvartálu, byť oficiální čísla vyjdou až v nadcházejícím týdnu.
Případný růst nad prognózou ČNB by mohl být silným signálem pro větší opatrnost a patrně by vedl k posílení koruny. Ze zahraničních čísel pak bude tempo určovat výsledek inflace v eurozóně, který trhu dá nápovědu o dalším vývoji měnové politiky zemí platících eurem.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank