Sedm dní s korunou: česká měna po zasedání ČNB posílila

money-g927173e74_1280

Nejisté rozhodnutí na měnověpolitickém zasedání ČNB přineslo očekávanou volatilitu, kdy hlasování v poměru 5:2 ve prospěch stability sazeb podpořilo korunu vůči zahraničním měnám. Hned po zasedání zamířila koruna k hranici 24,50 EUR/CZK, začátkem tohoto týdne dokonce atakuje 24,40 EUR/CZK a je tak zhruba o 1 % silnější než na začátku minulého týdne.

Kromě rozhodnutí o stabilitě pomohlo i relativně jestřábí vyznění tiskové konference, kdy guvernér Michl nevyslal jasný signál ani před prosincovým zasedáním, a nenaznačil tak shodu o začátku snižování sazeb ještě před koncem letošního roku. To bylo částí trhu v případě rozhodnutí o stabilitě sazeb očekáváno.

Vzhledem k situaci, kdy podle viceguvernérky Evy Zamrazilové řada hlasujících pro stabilitu uvažovala i o snížení sazeb, se prosincový cut zdá stále možný. Prognóza inflace pro příští rok je sice proti letní prognóze vyšší, i nadále ale ČNB očekává relativně prudké snížení v kontextu 7% úrokové sazby.

Výrazného zhoršení se naopak dočkal výhled na ekonomický růst. Hrát roli budou i ekonomická data zveřejňovaná v rámci tohoto týdne, zejména pak páteční výsledek inflace, kde je očekáván meziroční nárůst nad 8 %. Právě tento faktor patrně vedl některé z členů bankovní rady k větší opatrnosti, kdy k nárůstu sice dojde vlivem statistických efektů, část veřejnosti by si ale zvýšení mohla vyložit v souvislosti se snížením sazeb, což by následně mohlo vést k ukotvení inflačních očekávání na vyšších úrovních.

Důležitý může být i zápis z posledního zasedání ČNB, který bude zveřejněn v pátek dopoledne a který odhalí, kteří členové hlasovali pro stabilitu sazeb a kteří mohou být naklonění ke snížení na prosincovém zasedání. Naopak z hlediska globálních dat bude tento týden uvolněnější a koruna by tak měla být ovlivňována zejména domácími vlivy.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat