Sedm dní s korunou: česká měna po dlouhé době posílila

Po několika týdnech se koruna odhodlala k mírnému posílení do okolí 24,60 EUR/CZK. Vzhledem k absenci významnějších kurzotvorných dat lze jen stavět na domněnkách, co k nečekanému pátečnímu posílení vedlo. Jedním z důvodů může být fakt, že nová rada během prvního (kompletního) červencového týdne nijak nezměnila přístup k devizovým intervencím, na což část trhu mohla sázet. Mimochodem, zveřejněná data ukázala, že za květen ČNB využila v rámci intervencí téměř 3,5 miliardy eur a v ochraně koruny patrně pokračovala i v předchozích týdnech.

Došlo i k opětovnému navýšení sázek ohledně možnosti srpnového hiku, kdy aktuálně trh nevylučuje další – byť krátkodobé – zvýšení sazeb o 25-50bb. Zavrhnout ve vztahu k posilující koruně nelze ani „posunutí pozice“ ze strany ČNB, kdy mohlo interně dojít k rozhodnutí udržovat korunu na silnější úrovni, byť vzhledem k dříve prezentovaným názorům guvernéra Michla se taková možnost zdá méně pravděpodobná.

Nic to ovšem nemění na tom, že posilující koruna působí ve společnosti polského zlotého a maďarského forintu jako pěst na oko, kdy měny v regionu se dále drží na slabších úrovních. Podobný příběh platí i o euru, které atakuje hranici parity a je vůči dolaru nejslabší za posledních takřka 20 let. Dlouhodobější fundamentální důvod pro to, aby se koruna udržela na silnějších úrovních nevidíme, a ve střednědobém horizontu i nadále počítáme se setrváním domácí měny v blízkosti 24,80 EUR/CZK.

Tento týden přinese data o inflaci, a to jak z České republiky, tak z USA. Oba údaje dorazí ve středu a v obou případech půjde o poslední měsíční údaj před nejbližším zasedáním (27.7 Fed, 4.8 ČNB). Trhy tak budou čísla pečlivě sledovat. V případě Česka se očekává zrychlení meziroční dynamiky zhruba o procentní bod na 17,1 %, meziměsíčně by ale tempo mělo proti květnu konečně klesnout (1,5 % z 1,8 %). Překvapení směrem nahoru by zvýšilo tlak na bankovní radu a trh by tak mohl ještě zintenzivnit sázky na pokračující utahování měnové politiky.

V USA by pak vyšší než očekávaná inflace zvýšila tlak na Fed, kde trh již nyní nepochybuje o 75bb hiku a dokonce v posledních dnech po silném reportu z trhu práce začal naceňovat možnost zvýšení sazeb o celý procentní bod. Při pohledu zpět do ČR bude kromě inflace hrát do srpnového zasedání roli i výsledek HDP za druhý kvartál (29.7.). Mimo inflaci a HDP bude trh samozřejmě i nadále sledovat případná vyjádření zejména od nových členů v bankovní radě.


Autorem analýzy je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat