Sázky na snížení sazeb ČNB klesly a koruna z toho profitovala

money-3536346_640

Navzdory historicky silné úrovni vůči euru koruna v uplynulém týdnu znovu posílila. Během úterý a středy dosáhla na 23,34 EUR/CZK proti 23,63 zkraje týdne. Impulz pro další posílení vyslala statistika cen českých průmyslových výrobců, kdy došlo k citelnému přestřelení odhadu meziměsíčního růstu (+5,8 % vs. 2,0 %).

V reakci začali investoři snižovat sázky na uvolnění měnové politiky. Chvílemi se FRA 3×6 sazba dokonce dostala nad tříměsíční Pribor sazbu. Po otestování úrovně pod 23,4 EUR/CZK koruna ve zbytku týdne směřovala k 23,5 EUR/CZK – stále dost silné hodnotě odtržené od ekonomických fundamentů.

Navzdory posunu očekávání ohledně českých měnových podmínek jestřábím směrem se úrokový diferenciál vůči eurozóně ztenčil, jelikož s ohledem na silnou jádrovou inflaci v eurozóně trh navýšil očekávanou finální výši depozitní sazby ECB k 4 %. Přesto je ale úrokový diferenciál vůči eurozóně (aktuálně okolo 2,3pb vs. 3,0pb v lednu) pro investory patrně dostačující, především pak v kombinaci s odhodláním ČNB korunu případně bránit.

V posledních dnech z české ekonomiky dorazila data, kterým chyběl jestřábí podtón (HDP a mzdy). Dle zpřesněného odhadu ekonomiku v 4Q22 stáhl dolů především pokles spotřeby domácností na pozadí meziročně nižších reálných mezd o 6,7 %. Jedná se však o pohled do minulosti a trh se bude soustředit především na data popisující aktuální stav ekonomiky. Ten poskytne inflace za únor, jež ČSÚ zveřejní v pátek.

S cenami energií víceméně na cenových stropech se lednový proinflační impulz opakovat nebude; trh je nastaven na meziměsíční růst inflace o 0,5 % proti 6,0 % v lednu. Důležitý ale bude vývoj jádrové inflace, která podle nás navzdory očekávanému zvolnění meziročního růstu z 12,3 % na 11,8 %, setrvá z meziměsíčního pohledu robustní.

Odpoledne pak dorazí měsíční report z amerického trhu práce, od kterého se ale nečeká opakování silného lednového výsledku a růst pracovních míst měl dosáhnout na 215 proti předchozím 517 tisícům. Pokud nedojde k přestřelení analytických odhadů, potom jak v ČR tak i USA či eurozóně bude v příštích dnech chybět nový impulz k dalšímu posunu očekáváných sazeb vzhůru


Autor textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat