Saldo zahraniční bilance opět překonalo prognózy

forklift-835340_1280

Bilance zahraničního obchodu v červnu skončila s kladným saldem ve výši 29,3 mld. Kč, což je výsledek, který výrazně předčil naši i tržní prognózu. Za první pololetí tak přebytek zahraničního obchodu činil 156,5 mld. Kč, a je tak ve srovnání s prvními šesti měsíci minulého roku vyšší o 80 mld. Kč.

V meziročním srovnání k pozitivnímu saldu přispělo několik odvětví velmi podobným způsobem. Snížil se schodek obchodu s chemickými látkami o 2,9 mld. Kč a také s ropou a zemním plynem o 2,5 mld. Kč, kde hraje příznivou roli vývoj cen na komoditních trzích. V případě elektrických zařízení se zvýšilo kladné saldo o 2,3 mld. Kč, u motorových vozidel o 2,1 mld. Kč. Automobilový sektor sice stále zaznamenává kladné výsledky, ale postupně se přebytky snižují.

Bilance zahraničního obchodu byla pokaždé v prvních pěti měsících v plusu a červen tento trend nezměnil, když vývoz byl vyšší než dovoz o 29,3 mld. Kč.

Je tak otázkou, zda v dalších měsících klíčové odvětví české ekonomiky dokáže držet tuzemský průmysl včetně zahraniční bilance nad vodou. Na druhé straně negativní vliv na bilanci měl vyšší schodek s rafinovanými ropnými produkty o 3,0 mld. Kč a nižší přebytek bilance se stroji a zařízeními o 0,9 mld. Kč.

Letošní červen měl o dva pracovní dny méně než v minulém roce, a proto vývoz i dovoz v meziročním srovnání poklesly. V případě exportu došlo ke snížení o 4,2 % na 386,2 mld. Kč. Propad importu byl ještě výraznější, konkrétně o 7,3 % na 356,9 mld. Kč. Meziměsíčně po sezónním očištění se ovšem vývoz zvýšil o 3,4 % a dovoz o 0,9 %. Přebytek obchodní bilance se státy EU byl meziročně nižší o 3,4 mld. Kč a deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o téměř 14 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu byla pokaždé v prvních pěti měsících v plusu a červen tento trend nezměnil, když vývoz byl vyšší než dovoz o 29,3 mld. Kč. Za celé první pololetí skončila obchodní bilance s přebytkem 156,5 mld. Kč a již dalece překonává celoroční výsledek minulého roku.

Předpokládáme, že tento vývoj bude pokračovat i ve druhé polovině roku, a to navzdory tomu, že zahraniční poptávka je stále utlumená a zprávy zejména z Německa příliš optimisticky nevyznívají. Rizikem kromě situace v největší evropské ekonomice je zvyšující se napětí na Blízkém východě, které může opětovně vyústit především v rostoucí ceny ropy a námořní dopravy, což by mělo negativní konsekvence pro mezinárodní obchod, který je pro Českou republiku, jako proexportně orientovanou ekonomiku, zcela zásadní.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat